Rakieta tenisowa Igi Świątek, czy możesz grać tak jak Iga?

Rakieta tenisowa Igi Świątek, czy możesz grać tak jak Iga?

Wygrana turnieju Rolanda Garrosa w roku 2020 oraz aktualnie zapewniony udział w turnieju mistrzyń WTA w Guadalajarze (Meksyk) nie są dziełem przypadku. Iga sukcesywnie pnie się na szczeblach tenisowej kariery, co z perspektywy jej wieloletniej, ciężkiej i bardzo dobrze zaplanowanej drogi – nie jest żadnym zaskoczeniem dla fanów.

Fenomen polskiej tenisistki polega na wielu złożonych procesach, które w tenisie składają się na całość. Bez wątpienia trzeba stwierdzić, że wygrana w turnieju Wielkiego Szlema to sukces zbudowany na wielu składowych, które są od siebie nawzajem uzależnione, a odpowiednio połączone i wykorzystane – pomagają zwyciężyć. Wiele zależy też od momentu, w którym postanowi się scalić wszystkie elementy w całość, gdyż w świecie sportowym zaledwie jeden moment może zaważyć na ostatecznym wyniku. Trzeba zatem wybrać go z rozmysłem i planem.

Odpowiedni sprzęt gwarancją zwycięstwa?

Jakie w takim razie ma znaczenie sprzęt w kontekście symbiozy mentalności i wysportowanego ciała? Czy rakieta faktycznie jest przedłużeniem naszej ręki i dlaczego Iga Świątek gra rakietą Tecnifibre T-Rebound?

Odpowiadając na pierwsze pytanie, należy sobie uświadomić, jaką drogę w trakcie sezonu musi pokonać zawodowy tenisista, aby zwyciężać w meczach i turniejach. W przeciągu roku tenisiści grają od kilkunastu (Ci najlepsi, znajdujący się w TOP 50 w skali światowej) do kilkudziesięciu turniejów, nierzadko z dnia na dzień budząc się w innym państwie, mieście i hotelu. Zmiany geograficzne, różnice w czasie, wilgotności powietrza, a także bariery językowe oraz kulturowe to niemal codzienność w pracy naszych sportowych idoli.

[product id="1734"]

Oprócz czynników, na które zwyczajnie nie mają wpływu, istnieją również i te, które są w stanie kontrolować, tak aby działały na ich korzyść. Najbliżsi członkowie teamu, książki, muzyka i sprzęt, jakiego używają, potrafią wywrzeć niemały wpływ na produktywność oraz efektywność tenisistów. Przyzwyczajenia te pozwalają im zapewnić spokój i zachować kontrolę nad otaczającym światem. Niemal każdy profesjonalny tenisista ma swoje nawyki. Skoro więc rakieta tenisowa jest przedłużeniem ich ręki i bezpośrednią przyczyną, dla której zagrana piłka tenisowa podąża we właściwym kierunku, czy może być ona wybrana z przypadku? To w końcu od niej zależy komfort gry, czucie, dynamika. Dzięki rakiecie można zwiększyć lub zmniejszyć szanse na wygraną. To nią właśnie tenisiści zarabiają na życie i zapisują nowe strony w tenisowej historii. Odpowiednia rakieta ma zatem kolosalne znaczenie.

Słynna rakieta Igi Świątek, czyli Tecnifibre T-Rebound 298

Należy sobie zdać sprawę przede wszystkim z pierwszej zasadniczej tezy, która brzmi: Nie istnieje coś takiego jak „najlepsza rakieta na świecie”. Jednak zawsze można znaleźć model, który będzie wprost idealnie pasował do danego gracza.

Nowe kolekcje rakiet powstają regularnie, biznes związany z produkcją sprzętu sportowego nieustannie się rozwija. Zawodnicy zmieniają producentów, malują swoje rakiety lub próbują je w różny sposób customizować, czyli personalizować. Jest to spowodowane tym, że odczucie gry rakietą często jest subiektywne i zmienne. Gdy mamy słabszą formę fizyczną, ustawiamy się gorzej na nogach, a nasza rakieta zakupiona kilka lat temu (w czasach wczesnej, beztroskiej gry) z mniejszą główką i większą wagą okazuje się teraz za trudna w obyciu. Istotne są nasze przyzwyczajenia związane ze sposobem gry, lecz także odpowiednie dobranie rakiety pod aktualną formę fizyczną, budowę ciała i styl gry. Nie można również zapominać o subiektywnych odczuciach, gdyż instynktownie powinniśmy czuć, że dany model jest dla nas wprost idealny, a użytkowanie nie będzie sprawiało żadnych trudności.

Iga przed podpisaniem kontraktu z marką Tecnifibre, grała rakietą Prince TeXtreme 2 Tour, którą w 2020 roku wygrała French Open. Rakiety te różnią się od siebie kilkoma elementami, jednak nie brak im wspólnych cech. Bardzo klasyczny kształt ramy oraz mocno zbliżony do siebie rozmiar główki powodują, że obie ramy oferują podobną manewrowość oraz sweet spot – część rakiety, która umożliwia czyste uderzenie piłki. Tecnifibre jednak posiada sztywniejszą ramę, której współczynnik RA wynosi 71. Dla przypomnienia: im wyższe RA, tym rakieta pozwala nadać piłce więcej dynamiki i rotacji. Rama podczas uderzenia mniej się odkształca i tym samym działa większe odkształcenie naciągu, zwane inaczej efektem trampoliny.

Wymiary rakiety Tecnifibre T-Rebound

Przyglądając się grze Igi Świątek widać, że bez problemów potrafi przyspieszyć z wykorzystaniem różnej rotacji, nawet przy najbardziej ekstremalnych sytuacjach, wykorzystując przy tym skrócony zamach. Wyższa sztywność z cieńszą ramą, a także balans wynoszący 32 cm powodują, że rakieta jest manewrowa; pozwala przy tym na zachowanie komfortu i dynamiki. Co warte podkreślenia, Tecnifibre T-Rebound to rakieta o jednorodnej szerokości ramy wynoszącej 23 mm. Ta szerokość doskonale sprawdza się przy grze zarówno z głębi kortu, jak i przy siatce. Wielkość główki wynosząca 98 cali, czyli 632 cm, a także otwarty układ strun wynoszący 16/19 to optymalne połączenie dla tenisistów i tenisistek szukających kontroli, a także rotacji. Na podstawie bardzo dobrej pracy nóg Igi można zauważyć, że nie potrzebuje ona większej główki rakiety. Większość jej uderzeń znajduje się w sweet spocie, dlatego może pozwolić sobie na główkę poniżej 100 cali.

Rakieta Tecnifibre T-Rebound jest podobna do rakiety Justine Henin. Posiada klasyczny profil ramy, jest rakietą manewrową i dającą duże możliwości nadawania dynamiki piłce. W porównaniu jednak do rakiety Belgijki posiada ona klasyczną, 27-calową długość i neutralny balans. Różnice te wynikają z faktu, że Iga gra oburęcznym backhandem i jest wyższa o 9 cm od Justine, ma zatem większy zasięg ramion, a także inną technikę gry.

CIEKAWOSTKA:

Dlaczego porównujemy Igę do Justine Henin?
Bo w 2020 roku, 19-letnia Iga w drodze do zwycięstwa w turnieju Rolanda Garrosa nie przegrała ani jednego seta, naśladującym tym samym wygraną Justine z 2007 roku.

Zalety rakiety Tecnifibre T-Rebound

Rakieta Igi jest niezwykle wszechstronna, a jej uniwersalność zależy od zastosowanych w niej strun, a także sił naciągania. Tecnifibre T-Rebound to rama zaprojektowana zarówno dla zawodników, jak i dobrze grających amatorów. Ze względu na swoją wagę wynoszącą 298 gram – nie wliczając w to masy naciągu – plasuje się jako rakieta dostosowana tak samo dla kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli zawodnik posiada średni, szybki lub długi zamach – Tecnifibre T-Rebound będzie dobrym wyborem.
Poszukując jeszcze większej kontroli, wystarczy dobrać sztywniejszy naciąg (grubszy, z mniej elastycznego poliestru lub naciągnięty na większą wagę). Natomiast w nadziei na więcej dynamiki i rotacji, zaleca się naciąg z elastycznego poliestru, hybrydę lub naciąg wielowłóknisty.

Decyzja ta powinna zostać podjęta w oparciu o odpowiednio dobrane parametry oraz własne odczucia. Najważniejsze w doborze rakiety jest jej dobre dopasowanie pod styl gry oraz zdolności motoryczne. Iga Świątek ewidentnie pnie się coraz wyżej w rankingu, więc zmiana rakiety marki Prince na Tecnifibre okazała się jak najbardziej słuszna. Tecnifibre T-Rebound to przedłużenie jej ręki podczas treningów i zaciętych finałów!

Rakieta tenisowa jako element składowy sukcesu

Czy będziesz grał lub grała jak Iga, używając tego samego modelu rakiety co polska mistrzyni? Z pewnością nie jest to wykluczone. Należy przy tym jednak pamiętać, że rakieta może pomagać lub przeszkadzać w grze. Dlatego warto przetestować ją, zanim zdecydujesz się na wybór. Podczas testowania wskazana jest analiza każdego uderzenia. Im więcej wyciągniętych wniosków na temat testowanej rakiety, tym lepsze zrozumienie tego, co dla Ciebie oferuje.

Życzymy jednak, aby to właśnie dzięki Tecnifibre T-Rebound mistrz olimpijski Andy Murray napisał o Tobie to samo, co o Idze Świątek. Pamiętaj: dobra rakieta oraz ciężka praca podczas treningów mogą zaowocować powstaniem konkurencji dla naszej polskiej tenisistki!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium