Opcje przeglądania
Producent
Cena Come-On
  • od
    do

Piłki do tenisa Yonex - Piłki Yonex

Piłki tenisowe Yonex CHAMPIONSHIP x 4 szt. Piłki tenisowe Yonex CHAMPIONSHIP x 4 szt.
Producent: Yonex
Cena Come-On: 35,00 zł 39,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Piłki tenisowe Yonex TOUR x 4 szt. Piłki tenisowe Yonex TOUR x 4 szt.
Producent: Yonex
Cena Come-On: 37,00 zł 44,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja

Jak dobrać odpowiednią piłkę tenisową?

Piłki tenisowe mają ogromny wpływ na grę, a w szczególności na szybkość i precyzję odbić, kontrolę nad piłką oraz komfort gry. Wiedzą o tym wszyscy doświadczeni tenisiści oraz profesjonalni zawodnicy z całego świata. Dla początkującego może to nie być tak ważna kwestia, ale warto już od początku przygody z tym sportem inwestować w dobry sprzęt tam, gdzie efekty tej inwestycji będą najbardziej widoczne, dotyczy to m.in. właśnie piłek tenisowych. Oczywiście nawet najlepszy sprzęt nie gwarantuje wygranej, jeśli umiejętności będą na niskim poziomie, ale z pewnością ułatwi grę i przyspieszy progres.

Wybór odpowiednich piłek tenisowych, szczególnie dla początkujących może być dość problematyczny, ponieważ na rynku dostępny jest ogrom modeli, które różnią się od siebie parametrami i przeznaczeniem. W ofercie sklepów tenisowych można znaleźć piłki turniejowe, treningowe, modele przeznaczone dla początkujących lub też dzieci. Kolor także ma tutaj spore znaczenie i nie bez powodu piłki tenisowe najczęściej występują w jaskrawych barwach. Pozwala to zachować dobrą widoczności piłki, co znacząco przyspiesza reakcję i tym samym ułatwia grę. Kupując piłki do tenisa, warto stawiać na produkty sprawdzonych producentów, którzy w swojej ofercie posiadają modele przeznaczone dla osób na różnych poziomach umiejętności: rekreacyjnym, profesjonalnym oraz mistrzowskim. Podczas wyboru piłek do tenisa należy zwrócić szczególną uwagę na ich rodzaj, ponieważ to od niego w dużym stopniu zależy to jak będzie ona zachowywać się podczas gry.

Nie można zapominać także o tym, że każda piłka bez względu na swoją cenę i rodzaj, po jakimś czasie ulega zużyciu i niezbędna jest jej wymiana. Można to rozpoznać po tym, że odbija się ona zdecydowanie słabiej niż na początku lub kontrola nad nią jest utrudniona.

Rodzaje piłek tenisowych

Piłki do tenisa ziemnego można podzielić na trzy rodzaje: ciśnieniowe, bezciśnieniowe oraz gąbczaste (soft). Każde z nich posiadają różne właściwości oraz cechy charakterystyczne i dlatego sprawdzą się w innych sytuacjach.

Piłki ciśnieniowe wytwarzane są z dwóch połówek, które łączy się w atmosferze bardzo wysokiego ciśnienia przy użyciu gazu, który pozostaje w ich wnętrzu. W takich piłkach ciśnienie może sięgać nawet sześciu atmosfer. Są one pakowane najczęściej w hermetycznym opakowaniu, po to, aby zawartych w ich wnętrzu gaz się nie ulotnił. Piłki ciśnieniowe używane są głównie przez profesjonalnych zawodników, którzy podczas meczu często je zmieniają. Jest to spowodowane tym, że przy dużej sile uderzenia, objętość gazu w ich wnętrzu systematycznie spada, co znacząco pogarsza ich właściwości. Zaletami piłek ciśnieniowych jest niewątpliwie ich lekkość i miękkość, dzięki czemu bardzo łatwo nadać im odpowiednią rotację, uderzać precyzyjnie i bardzo mocno. To właśnie dzięki temu, że zawodnicy używają tego rodzaju piłek, mogą one osiągać tak niesamowite prędkości, nawet do 250 km/h.

Piłki bezciśnieniowe zrobione są z grubszego kauczuku, przez co ich waga jest zdecydowanie większa w stosunku do piłek ciśnieniowych i są one także od nich twardsze. W praktyce pogarsza to trochę komfort gry i utrudnia kontrolę nad uderzeniem. Zaletą tego rodzaju piłek jest niewątpliwie ich żywotność, ponieważ przez to, że nie są one wypełnione gazem, można ich używać przez bardzo długi czas. Z tego powodu są idealnym rozwiązaniem dla osób początkujących, grających rekreacyjnie lub jako piłki treningowe.

Piłki gąbczaste (soft) są bardzo miękkie i lekkie, przez co będą idealnym wyborem dla najmłodszych dzieci, rozpoczynających swoją przygodę z tenisem. Odbijają się dużo niżej od standardowych piłek i są zdecydowanie wolniejsze, co z pewnością ułatwi grę i pozwoli dzieciom szybciej nauczyć się podstaw gry w tenisa.
Oprócz tego można wyróżnić jeszcze trzy kategorie piłek juniorskich dla dzieci w różnym wieku. Oznaczone są one kolorami czerwonym (Stage 3), pomarańczowym (Stage 2) oraz Zielonym (Stage 1), co ułatwia ich odróżnienie.

  • Piłki Stage 3 zapewniają wolniejszy lot i odbicie oraz mają większą średnicę od piłek Stage 2. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-8 lat.
  • Piłki Stage 2 mają wolniejszy lot i odbicie od piłek Stage 1. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 9-10 lat.
  • Piłki Stage 1 charakteryzują się wolniejszym lotem i odbiciem o 25% w stosunku do piłek standardowych i są ostatnimi piłkami dla najmłodszych, przed zmianą na piłki seniorskie. Przeznaczone są dla dzieci w wieku poniżej 11 lat.

Dlaczego wybór odpowiedniej piłki tenisowej jest ważny?

Piłki tenisowe są podstawowym elementem sprzętu niezbędnego do gry w tenisa. Wiele osób, a w szczególności początkujący nie doceniają ich znaczenia i uważają, że liczy się tylko jakość i dopasowanie rakiety tenisowej, a piłki można kupić najtańsze. Jednak takie osoby szybko przekonają się na własnej skórze, że nie tylko wybór odpowiedniej rakiety tenisowej ma sens, ale bardzo ważną rolę odgrywa również dobór odpowiedniej piłki. To właśnie ten element sprzętu w dużej mierze odpowiada za szybkość odbić, kontrolę i komfort gry. Oprócz tego, że powinno wybierać się zawsze piłki tenisowe dobrej jakości, najlepiej od sprawdzonych i cenionych producentów takich jak np. Wilson, Head, Babolat, Dunlop, Tecnifibre, czy Tretorn to należy zwracać również uwagę na ich rodzaj i dopasowanie do nawierzchni, na jakiej zamierzamy grać. Modele przeznaczone do gry na trawie nie sprawdzą dobrze na kortach ziemnych i odwrotnie. Warto wiec przed zakupem dokładnie zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku piłek i wybrać te, które będą najlepiej odpowiadać naszym wymaganiom i preferencjom.

Sposoby pakowania piłek tenisowych

Sklepy z piłkami do tenisa ziemnego posiadają w swojej ofercie piłki pakowane w kartonach, zwykłych opakowaniach np. z folii, a także w specjalnych puszkach. Może się wydawać, że opakowanie nie ma większego znaczenia poza aspektami wizualnymi, jednak w przypadku piłek ciśnieniowych opakowanie pozwala zachować ich właściwości do momentu pierwszego użycia. Jak wiadomo, piłki tego typu wypełnione są gazem pod wysokim ciśnieniem, którego objętość z czasem spada, a sprzyjają temu silne uderzenia. Z tego względu profesjonalni tenisiści grający na zawodach tak często wymieniają piłki np. podczas serwisu. Pakowanie piłek w hermetyczne puszki, pozwala zachować ciśnienie w ich wnętrzu do momentu otwarcia opakowania i pierwszego użycia. Dzięki temu mamy pewność, że piłki posiadają parametry zgodne z opisem producenta i możemy przechowywać je przez długi czas w opakowaniach, bez ryzyka utraty ciśnienia.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Przy zapisie na newsletter otrzymasz 10% rabatu na pierwsze zakupy.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium