Jaka rakieta do tenisa dla początkujących graczy?

Jaka rakieta do tenisa dla początkujących graczy?

Dobór rakiety do tenisa dla początkujących graczy powinien być przemyślany. Jeżeli chcesz rozwijać się w tej dyscyplinie i czuć skutki swojego treningu - wybór odpowiedniego sprzętu będzie dla Ciebie niezwykle istotny. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jaka rakieta dla graczy początkujących będzie absolutnym strzałem w dziesiątkę”. Jeżeli poznasz szczegóły tego wpisu - na pewno nie przepłacisz! Miłej lektury!

Rakieta tenisowa dla początkujących - jak dobrać pierwszą rakietę?

Wybór pierwszej rakiety do tenisa jest relatywnie trudnym zadaniem - przede wszystkim ze względu na różnorodność ofert producentów. Biorąc jednak pod uwagę aktualne standardy, rekomendujemy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów tj.:

  • Rozmiar główki - powierzchnia główki powinna mieć w granicach 100 cali, czyli ok. 600 cm2. To właśnie dzięki niej możesz poprawić siłę uderzenia i uzyskać tzw. większe pole czystego odbicia.
  • Waga rakiety - jeżeli chcesz dobrać rakietę tenisową właściwie, zwróć uwagę na niską wagę produktu. Im lżejszy jest przyrząd treningowy, tym mniej obciążona będzie Twoja ręka, co przekłada się na mniejsze zmęczenie podczas jednostki treningowej lub meczu. To istotny aspekt nie tylko w przypadku początkujących, ale również osób zawodowo grających w tenisa.
  • Rozmiar rączki - zbyt duża lub zbyt mała rączka może prowadzić do powstania dolegliwości. W tym przypadku powinieneś trzymać się prostej zasady - pomiędzy opuszkiem najdłuższego palca dłoni i kłębkiem kciuka musi mieścić się palec wskazujący drugiej dłoni. Istnieją dwa oznaczenia rozmiaru rączki - europejski (G0-G5) i amerykański (4-5/8) przedstawiający obwód w calach. Rączkę należy dobrać zależnie od wielkości Twojej dłoni.

Warto również wspomnieć, że istotny jest także odpowiedni materiał wykonania. O co dokładnie chodzi? Otóż rakiety niskobudżetowe są najczęściej produkowane na bazie aluminium. Dedykujemy je wyłącznie początkującym graczom, którzy na korcie mają zamiar pojawiać się maksymalnie 2-3 razy w tygodniu.

Biorąc pod uwagę aktualne standardy, dobrym rozwiązaniem będą rakiety z tzw. kompozytu grafitowego - są one zdecydowanie lepsze od aluminiowych (szczególnie pod kątem komfortu gry, przekładającego się na większą siłę uderzeń).

Zapamiętaj!

Jeżeli interesuje Cię rakieta dla początkujących, nie powinieneś zwracać szczególnej uwagi na sztywność, balans i ułożenie strun. Są to kwestie drugorzędne, o które powinni zadbać głównie zawodowcy.

Jaka rakieta do tenisa dla początkującego - dlaczego warto wybrać odpowiednią rakietę od razu?

Dobór właściwej rakiety na samym początku przygody z tenisem pozwoli Ci zdecydowanie szybciej zdobywać tenisowe umiejętności. Dzięki temu będziesz mógł również czerpać przyjemność z gry i zaoszczędzić sporo pieniędzy (bez wybierania najdroższych egzemplarzy, które po prostu nie będą Tobie przydatne).

Odpowiedni rozmiar główki - zalety

Dobór odpowiedniego rozmiaru główki jest niezwykle ważny. Duża główka pozwoli łatwiej trafiać w piłkę, a do tego „wybacza” sporo błędów.

Odpowiedni rozmiar rączki - zalety

Właściwy rozmiar rączki gwarantuje komfortową rozgrywkę i lepszy chwyt podczas jednostki treningowej lub pierwszego meczu. Przy doborze rozmiaru rączki pamiętaj, aby palec idealnie wypełniał przestrzeń (wspomnieliśmy o tym w poprzedniej części artykułu). Jeżeli czujesz, że rozmiar rączki jest na tzw. granicy, zdecyduj się na cieńszą rączkę, a następnie owiń ją grubszą owijką wierzchnią.

Odpowiednia waga rakiety - zalety

Dobór odpowiedniej wagi to kolejny krok, aby Twoja rakieta gwarantowała Ci komfortową rozgrywkę. Cięższe rakiety pozwalają uderzyć stabilniej, natomiast lżejsze nie męczą aż tak rąk, co zmniejsza prawdopodobieństwo odniesienia kontuzji. Jak zalety rakiet tenisowych przekładają się na liczby? Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Jak wybrać rakietę tenisową dla mężczyzny? - waga

Dla początkujących graczy rekomendujemy, dobra będzie rakieta oscylująca w granicach 270-285 gramów. Tyle w zupełności wystarczy, żeby zapewnić sobie wysokiej jakości rozgrywkę i dosyć spory komfort.

Zapamiętaj!

Wybór cięższej rakiety dla początkującego nie będzie odpowiednim rozwiązaniem. Pomimo tego, że produkty o wyższej wadze gwarantują stabilne uderzenie, nabierajmy praktyki na lżejszym sprzęcie. Stabilność jest ważna, gdy rywal z naprzeciwka serwuje ok. 180-200 km/h.

Jaka rakieta do tenisa ziemnego dla kobiety? - waga

Rakieta dla kobiet powinna być jeszcze lżejsza. Jaki przedział wagowy okaże się w takim razie perfekcyjny? Najlepiej wybrać rakiety w przedziale 260-270 gramów. Pamiętaj - naciąg i układ strun nie ma w tym przypadku kluczowego znaczenia.

Jak dobrać rakietę tenisową? - podsumowanie

W celu doboru rakiety tenisowej należy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość główki rakiety (w granicach 100 cali, czyli ok. 600 cm2). Istotna jest także niska waga rakiety (ok. 270 gramów) - dzięki temu Twoja ręka mniej się zmęczy, a rakietą będziesz mógł manewrować zdecydowanie łatwiej.

Na start wybierz również właściwy materiał rakiety - odradzamy aluminiowe rozwiązania, ponieważ służą one wyłącznie do zabawy. W tym przypadku rekomendujemy tzw. niedrogie rakiety z kompozytu grafitowego (mieszanka aluminium i grafitu, który znajduje się na najważniejszych częściach rakiety). To dobry wybór szczególnie w przypadku, gdy zaczynasz grać na poważnie” (np. w szkółce).

Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego artykułu i życzymy powodzenia w wyborze rakiety tenisowej. Jeżeli interesują Cię rozwiązania najwyższej klasy - koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego come-on.pl. W razie pytań pozostajemy do dyspozycji mailowo lub telefonicznie. Zachęcamy do zakupów online!

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi [jak dobrać rakietę tenisową?]

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat doboru rakiet do tenisa dla początkujących graczy?

#1 Gdzie kupić rakietę dla początkujących graczy?

Funkcjonalne i lekkie rakiety do tenisa proponujemy Państwu w naszym sklepie internetowym come-on.pl. W zależności od wieku oraz indywidualnych preferencji, można zdecydować się na seniorskie lub juniorskie rakiety tenisowe w bardzo przystępnych kryteriach cenowych.

#2 Ile powinna wynosić powierzchnia główki w rakiecie dla amatorów?

Powierzchnia główki w rakiecie dla amatorów powinna wynosić ok. 100 cali. Specjaliści od treningu tenisa ziemnego podają w niektórych źródłach, że należy zdecydować się na sprzęt nawet w granicach 105 cali, czyli ok. 700 cm2.

#3 Ile powinna wynosić waga rakiety tenisowej dla początkującego?

Waga rakiety tenisowej dla początkującego powinna wynosić ok. 260-285 gramów. W przypadku kobiet należy zdecydować się na najlżejsze rozwiązania w przedziale od 260 do 270 gramów. Jeżeli chodzi o mężczyzn - 270-290 gramów będzie jak najbardziej w porządku.

#4 Jak dobrać rozmiar rączki rakiety?

Dobór rozmiaru rączki rakiety jest relatywnie prostym zadaniem. Należy jednak do niego podejść w pełni poważnie, ponieważ od tego zależny jest Twój komfort treningowy oraz poniekąd siła chwytu. Aby dobrać rozmiar rączki między podstawę kciuka a opuszek najdłuższego palca włóż drugi palec (wskazujący). Jeżeli palec wskazujący mieści się w środku niemal idealnie - wybrana rakieta okaże się odpowiednia.

#5 Ile trzeba zapłacić za idealną rakietę do tenisa?

Idealna rakieta do tenisa dla początkującego to koszt rzędu kilkuset złotych. Zazwyczaj da się kupić grafitowe rozwiązania w cenie ok. 300-600 zł. Rakiety w tym przedziale cenowym będą także lekkie. Jeżeli interesują Cię rakiety dla początkujących tenisistów - koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy come-on.pl. Proponujemy w nim rozwiązania najwyższej jakości - zarówno dla osób grających w tenisa sporadycznie, dla początkujących nastawionych na progres oraz zawodowców trenujących ten sport od wielu lat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium