Jak dobrać owijkę tenisową?

Jak dobrać owijkę tenisową?

Każda z rakiet powinna standardowo mieć założone 2 owijki. Pierwsza z nich jest podstawą, którą potocznie nazywa się „skórką”. Występuje we wszystkich nowo zakupionych rakietach. Na owijkę bazową nakładana jest wierzchnia, która posiada szereg korzyści, jednakże zależne jest to od jak najlepszego dobrania danego rodzaju. Jest to często pomijany szczegół, traktowany na zasadzie przypadku. Ten poważny błąd popełniają nowicjusze, ale również tenisiści z dłuższym stażem. W niniejszym poradniku znajdziecie wszystkie przydatne informacje, które pozwolą Wam zakupić owijkę, która zwiększy wasze efekty osiągane na korcie oraz zwiększy komfort gry.

Rodzaje owijek tenisowych

Owijki do tenisa dzielimy na dwie grupy: owijki bazowe i owijki wierzchnie (zewnętrzne). Pierwsza kategoria, zakładana jest bezpośrednio na rączkę rakiety, z której zdjęte są wszystkie inne. To jest podstawowa owijka, która zapewnia nam miękkość i wytrzymałość. Zabezpiecza także dłoń przed bezpośrednim kontaktem z surowym materiałem, z którego jest zrobiona rączka. Co warte podkreślenia, jej rozmiar podawany jest wraz z owijką podstawową. Warto o tym pamiętać podczas zakupu nowego sprzętu.

Przeczytaj także: Jak dobrać rakietę tenisową?

Druga kategoria owijek zakładana jest na owijkę podstawową. Należy ją również regularnie wymieniać, zwłaszcza w momencie, kiedy zauważalny jest dyskomfort trzymania rakiety lub wyślizguje się ona z dłoni.

Owijki podstawowe - parametry

Owijki podstawowe występują w grubościach od 1,4 do 2,2 mm. Ich grubość dobieramy w zależności od tego czy chcemy mieć standardowy rozmiar rączki, czy trochę powiększony.

Najbardziej popularnymi owijkami w tej kategorii są owijki syntetyczne, charakteryzujące się dużym komfortem podczas gry oraz niższą ceną. Znajdziemy także owijki skórzane, gwarantujące lepsze czucie piłki. Niestety są o wiele droższe od poprzednich.

Owijki wierzchnie – parametry

Owijki w tej kategorii posiadają różne grubości, lepkości i sposobu perforacji. Są one istotnymi kryteriami podczas dopasowania pod oczekiwania każdego z graczy.

Podczas wyboru należy pamiętać o głównej zasadzie, która mówi, że:

  • cieńsza owijka pozwala na lepsze czucie kątów rączki oraz większą kontrolę uderzenia;
  • grubsza owijka zmniejsza kontrolę, ale jednocześnie komfort podczas gry jest o wiele lepszy; są bowiem bardziej miękkie i tłumią drgania.

Owijki wierzchnie występują w grubościach od 0,4 do 0,8 mm, gdzie:

  • między 0,4-0,55 mm nie zwiększają grubości rączki;
  • powyżej 0,55 mm zwiększają rozmiar rączki.

Należy o tym pamiętać decydując się na wybór owijki w danej grubości.

Owijka wierzchnia posiada szereg korzyści, z których można skorzystać, dzięki właściwemu dopasowaniu. Również dokładne i staranne nałożenie pozwoli na większy komfort gry.

dobór owijki tenisowej

Owijki do tenisa dzielą się na dwie grupy - owijki bazowe i owijki wierzchnie (zewnętrzne)

Jak dobrać właściwą owijkę tenisową?

Dobór właściwej owijki jest bardzo istotny, ponieważ oprócz zapewnienia stabilności uchwytu owijka odpowiada także za powstawanie odcisków. Wytrzymałość owijki także uzależniona jest od jest lepkości.

Owijki wierzchnie dopasowujemy przede wszystkim pod kątem wchłaniania potu i trzymania uchwytu. Dłonie podczas gry potrafią się mocno spocić. W przypadku intensywnej gry możliwa jest strata stabilności uchwytu, a tym samym przegapienie szansy na zdobycie punktu.

W przypadku nadmiernej potliwości sugerujemy wybierać owijki suche, które doskonale wchłaniają pot, dzięki czemu zapewniają mocniejszy uchwytu i komfort gry. Warto pamiętać, że sucha owijka bez kontaktu z odpowiednią ilością wilgoci bardzo szybko się zużywa. Dlatego też odradzamy wybór osobom, których dłoń nie poci się nadmiernie.

Dla tenisistów, ze standardową potliwością, zaprojektowane są owijki lepkie. Dzięki nim mamy komfort gry i pewność trzymania uchwytu.

Ostatnią kategorią są owijki perforowane. Mogą być dziurkowane, z dodatkowymi przeszyciami lub wzorami. Te pierwsze mają za zadanie poprawianie wchłaniania potu, drugie odpowiadają za trzymanie chwytu, natomiast ostatnie są zwykłym dodatkiem wizualnym.

[product category_id="515" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak zwiększyć stabilność chwytu?

Dość często podczas zmiany rakiety na nową, występuje problem z brakiem stabilności chwytu. Po dokładniejszej analizie sprzętu niekiedy okazuje się, że nie została wzięta pod uwagę grubość owijki wierzchniej. Jest to poważny błąd, gdyż zakładając ją na owijkę podstawową zostaje pogrubiony rozmiar rączki rakiety na tyle, że podczas dłuższej gry, zmęczona dłoń przestaje odpowiednio trzymać grip.

W przypadku, kiedy rozmiar rakiety występuje w skrajnym rozmiarze, zalecany jest wybór tego mniejszego i zastosowanie grubszej owijki zewnętrznej. To połączenie sprawi, że rączka będzie miała idealną grubość, a także dodatkowy komfort podczas gry.

Jeżeli należycie do osób, które są mocno wyczulone na zmiany wagi rakiety, warto jest też wziąć pod uwagę wagę owijek zakładanych na rakietę. Często dobierając rakietę sugerujemy się wyłącznie jej wagą oraz naciągu. Nie myślimy jednak nad tym, że owijka również zwiększa wagę rakiety, przesuwając balans w kierunku rączki. Podczas zakupów nowego sprzętu, warto doliczyć: ok. 15 gram naciągu, 7 gram tłumika i ok. 15 gram owijki.

Jest to przepis na zwiększone efekty, osiągane na korcie. Dopasowanie każdego z elementów, a zwłaszcza owijki, pomaga bowiem w nauce oraz polepszeniu swoich wyników.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium