Dlaczego warto zapisać dziecko do szkółki tenisowej?

Dlaczego warto zapisać dziecko do szkółki tenisowej?

O tenisie w Polsce jest coraz głośniej, głównie za sprawą sukcesów polskich tenisistów i tenisistek. Wcześniej Agnieszka Radwańska, Łukasz Kubot czy Jerzy Janowicz wzbudzili zainteresowanie białym sportem, a dziś z olbrzymią radością oglądamy Igę Świątek i Huberta Hurkacza. Sukcesy naszych zawodników przekładają się na wzrost zainteresowania tą dyscypliną, dlatego też chcieliśmy Wam przybliżyć odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule dzisiejszego wpisu.

Wzrost zainteresowania tenisem - plusy i minusy

Jak w przypadku każdego sportu i rosnącego przy nim zainteresowania pojawiają się pozytywne oraz negatywne aspekty. Rozwój szkółek, większa liczba turniejów oraz dzieci w grupie to pozytywne elementy, dzięki którym nasza córka lub syn będą mogli poznawać nowe koleżanki i kolegów. Tenis to sport towarzyski, dlatego tak istotne jest, aby nasza pociecha od najmłodszych lat miała kontakt z rówieśnikami. Pojawiają się wtedy jednak również pewne zagrożenia, które warto zauważyć jeszcze przed samym rozpoczęciem sportowej zabawy. Jednym z nich jest dobór odpowiedniego trenera. Osoba ta, tak samo jak nauczyciel w szkole, w pierwszych latach edukacji jest najbardziej istotna w rozwoju. To ona rozpala iskrę pasji lub ją gasi, rozwija dziecko lub hamuje jej rozwój sportowy w związku z brakiem merytorycznej wiedzy.

W jaki sposób sprawdzić, czy potencjalny trener jest odpowiednio przygotowany do prowadzenia dzieci w szkółce?

Dziś tak naprawdę każdy może być trenerem tenisa, co z naszego punktu widzenia jest dużym zagrożeniem. Ograniczenie przez rząd wymogów dotyczących niektórych zawodów – w tym profesji trenera – dało możliwości otwarcia się na procesy szkoleniowe osób, które nie posiadają właściwej wiedzy merytorycznej czy podejścia psychologicznego. Na pierwszym etapie szkolenia ważnym elementem jest rozbudzenie w dziecku iskry i rozwinięcie w nim zainteresowania sportem. Dlatego właśnie odpowiednie podejście do sfery mentalnej jest kluczowe w budowaniu świadomości tenisowej dziecka.

Decydując się w takim razie na zapisanie swojego dziecka do szkółki tenisowej, warto porozmawiać z trenerem, podpytać o ukończone kursy, studia i ewentualną karierę tenisową. Kolejnym elementem jest obecność rodzica na lekcjach próbnych. Warto podczas nich zwrócić uwagę na atmosferę panującą w grupie, podejście trenera do uczniów oraz na reakcję otoczenia.

[product category_id="507" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

W jakim wieku dziecko powinno rozpocząć swoją przygodę z tenisem ziemnym?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zajęcia tenisowe prowadzone przez przygotowanych do pracy z dziećmi trenerami to głównie dobra zabawa polegająca na nauce poruszania się po korcie, pierwszych kontaktach z rakietą juniorską oraz odpowiednimi piłkami. Dlatego coraz częściej widzimy już na korcie dzieci w wieku 4 lat. To, co jednak zasługuje na podkreślenie to przygotowanie mentalne dziecka do kontaktu z trenerem oraz innymi dziećmi. Jeżeli Twoje dziecko jest otwarte na nowe osoby i nie boi się kontaktu z rówieśnikami – warto spróbować.

Czy istnieje najlepszy wiek do rozpoczęcia treningów tenisa ziemnego?

Obecny program szkoleniowy w dobrych klubach tenisa opiera się na założeniach programu TENIS10 (dostępny pod adresem https://tenis10.pl). Ten proces szkoleniowy jest częścią inicjatywy powstałej w 2007 roku przez Międzynarodową Federację Tenisową jako element programu „Play and Stay”, który ma za zadanie propagowanie tenisa wśród najmłodszych. Jest on dedykowany dla dzieci między 6 a 10 rokiem życia, opiera się na nauce gry w tenisa za pośrednictwem odpowiednio dostosowanego do wieku i wzrostu sprzętu. Jeżeli jednak Twoje dziecko ma więcej niż 10 lat to również nie powinno się czuć wykluczone. Trener prowadzący zajęcia powinien zaplanować rozwój każdego dziecka niezależnie od wieku czy zdolności motorycznych. Tenis jest sportem, w którym można grać przez całe życie!

Przeczytaj także: Jak dobrać rakietę tenisową dla dziecka? 

Korzyści z rozpoczęcia przygody tenisowej

Podstawą każdego tenisisty jest koordynacja ruchowa i ogólna sprawność. To pierwsze korzyści, na które warto zwrócić uwagę. Twoje dziecko będzie bardziej sprawne fizycznie, a zwiększona koordynacja to doskonała baza pod rozwój w przypadku kolejnych dyscyplin sportowych. Podczas gry w tenisa występują tzw. interwały, czyli krótkie wysiłki trwające tyle, ile długość pojedynczej wymiany. To powoduje, że serce nie jest przeciążone przez dłuższy okres, jak w przypadku sportów takich jak choćby bieganie. Fazy interwałowe mieszane są z fazami odpoczynkowymi, dzięki czemu średnia wartość tętna w przypadku zawodników może oscylować między 140 a 160 uderzeń serca na minutę. To pozwala na budowanie wydolności bez ryzyka nadmiernego przeciążania układu krążenia.

Tak jak wyżej wspomniano, tenis jest sportem towarzyskim. Dzieci trenują w szkółkach z rówieśnikami, grają w turniejach i tym samym uczą się pracy w grupie oraz zdrowej rywalizacji. Kontakt z trenerem kształtuje również poczucie autorytetu i ma korzystny wpływ w dalszych etapach życia na relacje międzyludzkie, zarówno w szkole, jak i w pracy.

Dobrze przetrenowany okres dziecięcy może przynieść korzyści w przyszłości, ponieważ odpowiednia technika gry spowoduje stworzenie głębokiej pamięci mięśniowej. Dzięki temu nawet w dorosłym wieku, po długiej przerwie będzie można z łatwością wrócić do tego sportu i cieszyć się nim, w każdej części świata i na różnych kortach. Niewątpliwym atutem tenisa jest fakt, że do gry potrzebna jest jeszcze tylko jedna osoba. W przypadku niektórych sportów zespołowych, po zakończonej karierze praktycznie niemożliwe jest spontaniczne zorganizowanie meczu.

[product category_id="546" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

Last but not least – komunikatywność. Językiem tenisa ziemnego jest język angielski. Znajomość oficjalnych nazw uderzeń czy określeń na korcie związanych z liczeniem punktów zapewnia łatwość w porozumiewaniu się na całym świecie. Rozwijając swój aparat ruchowy, Twoje dziecko podświadomie rozwija się również językowo.

Jeżeli szukasz dodatkowych argumentów, które pozwolą przekonać Cię do zapisania dziecka na tenis ziemny – wybierz się na kort latem. Spędź trochę czasu na obserwacji dzieci w trakcie szkółki tenisowej, zobacz, jak wyglądają turnieje tenisowe i w jaki sposób dzieci uczą się uczciwej rywalizacji. Gra fair play jest wpisana w kulturę tenisową, która w wielu aspektach przekłada się na każdy element naszego życia. Możesz też wraz ze swoim dzieckiem rozpocząć przygodę tenisową i wspólnie spędzać czas na korcie. My z naszymi dziećmi w ten sposób poznajemy się bliżej i nie wyobrażamy sobie lepszego sposobu na aktywny odpoczynek w rodzinnym gronie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium