Co to jest „sweet spot” i dlaczego powinieneś zwrócić na niego uwagę wybierając rakietę?

Co to jest „sweet spot” i dlaczego powinieneś zwrócić na niego uwagę wybierając rakietę?

Waga rakiety, wielkość główki, balans i rozmiar rączki to podstawowe parametry, na jakie zwracamy uwagę, gdy zabieramy się za szukanie nowej rakiety. Każdy z nich jest tak samo istotny, ponieważ wpływa na siebie nawzajem, powodując, że gra jest bardziej lub mniej efektywna. Detale tych parametrów decydują o tym, czy nasza rakieta jest odpowiednio dobrana. I właśnie jednym z tych detali jest „sweet spot”, czyli tzw. punkt czystego odbicia.

Im większa główka rakiety, tym większy sweet spot. Dlaczego zatem zawodnicy nie grają 700-calowymi główkami?

Punkt czystego odbicia to połączenie wszystkich cech rakiety, które zapewniają zawodnikowi najwięcej komfortu. Miejsce to pozwala wygenerować najwięcej dynamiki, czucia, kontroli i rotacji. Gdy piłka w tym miejscu ma kontakt z rakietą, generuje też najmniej negatywnych wibracji, które przyczyniają się do powstawania kontuzji łokcia tenisisty czy golfisty. Sweet spot usytuowany jest powyżej środka główki rakiety, co najlepiej obrazuje poniższa grafika.

Jak sprawdzić, która rakieta ma lepszy sweet spot?

Jakie elementy pozwalają na zwiększanie wielkości punktu czystego odbicia w porównaniu z rakietami tenisowymi o tym samym rozmiarze główki? Masz przed sobą dwie rakiety o takiej samej wielkości główki i nie wiesz, która z nich będzie posiadała większy sweet spot? Warto sprawdzić informacje od producenta i skupić się na kilku elementach, które przedstawiamy poniżej:

1. Układ strun. Im mniejszy stosunek strun pionowych do poziomych, tym większa elastyczność strun i punkt czystego odbicia. Klasyczny, czyli tzw. otwarty układ strun to wymiary 16x19 cm lub 16x18 cm, więc jeżeli znajdziesz rakiety o tych samych rozmiarach główki, to ta z mniejszą liczbą strun będzie pozwalała uzyskać większe pole czystego trafienia. Minusem jednak takiego modelu będzie zmniejszenie kontroli nad rakietą. Przykładem takiej rakiety jest Babolat EVO Drive, którego układ strun wynosi 16/17.

2. Kształt grometów. Gromet to miejsce, przez które przeprowadzany jest naciąg w ramie. Coraz większa ilość producentów w swoich rakietach wprowadza systemy pozwalające na zwiększenie elastyczności naciągu poprzez modyfikacje grometów. W przypadku gdy naciąg przechodzący przez gromet jest bardziej elastyczny, oznacza to, że przy uderzeniu bliżej ramy sweet spot reaguje bardziej pozytywnie.

czym jest sweet spot

3. Kształt i rozmiar ramy. Szerokość ramy również wpływa na wielkość czystego punktu odbicia. Znaczenie tego elementu nie jest jednak tak duże jak powyższych dwóch. Szersza rama zapewnia mniejsze odkształcenie ramy i tym samym większą elastyczność naciągu, który przy kontakcie z piłką pracuje optymalnie i zwiększa komfort gry. Kształt ramy w przypadku niektórych producentów wyczuwalnie wpłynął na poprawę jakości gry. Przykładem tego może być Isommetric System w rakietach marki Yonex.

Punkt czystego odbicia można również zwiększyć, wybierając naciąg oraz siłę naciągania. Im bardziej elastyczny naciąg (najlepiej hybrydowy lub wielowłóknisty), tym większa elastyczność struny.

W jaki sposób trenować, aby regularniej grać sweet spotem?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, większa główka rakiety oznacza większy sweet spot.

Dlaczego więc zawodowi tenisiści nie grają główkami po 700 cm²? Drastyczne zwiększanie rozmiaru główki prowadzi do utraty kontroli i czucia piłki, dlatego w przypadku doboru rakiety trzeba zawsze kierować się zasadą złotego środka. W związku z tym, oprócz odpowiednio wybranego sprzętu, należy analizować swoją grę i rozwijać umiejętności tenisowe. Opracowano kilka podstawowych ćwiczeń, które zaleca się stosować w celu poprawy regularności gry polem czystego odbicia.

Częstotliwość uderzenia środkiem pola czystego odbicia pokazuje, jaki jest Twój timing. Jeżeli regularnie spóźniasz się z uderzeniem, to częściej trafiasz bliżej ramy. Poćwicz zatem nad poprawą pracy nóg oraz odprowadzaniem rakiety przed uderzeniem.

Poniżej podsyłamy linki do przykładowych ćwiczeń:

Praca nóg:
https://www.youtube.com/watch?v=Z94wdtJKmVw

Odprowadzanie rakiety:
https://www.youtube.com/watch?v=U49pbTNbZWA

Możesz też pracować nad lepszym poruszaniem się po korcie, trenując poza nim! Do tego nie potrzebujesz wydzielonej przestrzeni ani specjalistycznego sprzętu, wystarczy skakanka i schody. Ruch ten powinien być podobny do treningu bokserskiego. Dużo małych kroków, w większości wykonywanych na śródstopiu i palcach.

Poniżej podsyłamy linki z przykładowymi ćwiczeniami:

Skakanka:
https://www.youtube.com/watch?v=fLiozP7GVeA

Schody:
https://www.youtube.com/watch?v=Yeb0llpEnTM

Porada na koniec

Nie będziemy odkrywać prochu na nowo, rakiety możesz zmieniać szukając ich niczym Świętego Graala, który w rzeczywistości nie istnieje. Dlatego warto jest pracować nad poprawą swojego poruszania się po korcie. Gdy Twoja technika z czasem się polepszy, częściej będziesz się cieszył z efektów gry w polu czystego odbicia. Naszym zdaniem nie ma lepszego dźwięku niż kontakt piłki z samym środeczkiem!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium