Cena rakiety tenisowej - od czego zależy

Cena rakiety tenisowej - od czego zależy

Decydując się na wybór rakiety tenisowej, możemy wybierać spośród ofert różnorodnych producentów. Gdy rozpoczniemy weryfikację poszczególnych propozycji, zauważymy, że ceny wybranych produktów różnią się nawet o kilkaset złotych. Jakie są zależności między rakietami tenisowymi? Od czego właściwie zależy cena rakiety tenisowej i za ile kupimy wysokiej klasy egzemplarze? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule! Miłej lektury.

Koszt rakiety tenisowej - od czego zależy cena sprzętu dla tenisistów?

Cena sprzętu dla tenisistów, a w szczególności rakiet zależy przede wszystkim od 5 elementów. Są to m.in.:

 • materiał wykonania - jeden z najistotniejszych czynników, jeżeli chodzi o ceny rakiet do tenisa ziemnego;
 • zastosowane technologie - są one ważne nie tylko zawodowcom, ale również amatorom;
 • układ strun - czyli istotny element raczej w przypadku osób trenujących tenis od wielu lat;
 • kształt - chodzi o przekrój ramy;
 • waga - lekkie rakiety tenisowe gwarantują komfortową rozgrywkę, a zawodnicy, którzy z nich korzystają, rzadziej odnotowują kontuzje (pamiętajmy jednak, że rakiety cięższe gwarantują silne i stabilne uderzenie).

Jeżeli interesują Cię rakiety tenisowe adekwatne jakością do ceny, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego come-on.pl. Proponujemy Państwu zarówno rakiety do tenisa seniorskie, jak i juniorskie w różnych przedziałach cenowych (najtańsze egzemplarze zaczynają się już od kilkuset złotych).

Jakie są ceny rakiet do tenisa ziemnego? - od czego dokładnie zależy koszt rakiet tenisowych?

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie - istotny pod kątem cenowym okazuje się głównie materiał wykonania i zastosowane technologie. Niebagatelny wpływ na koszt rakiety tenisowej ma również układ strun, kształt oraz waga. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Materiał wykonania a cena rakiety tenisowej

Koszt rakiety tenisowej zależy m.in. od materiału wykonania. Najtańsze są rakiety aluminiowe, których ceny „startują” od ok. 100 zł. Pamiętajmy jednak, że rozwiązania tego typu okazują się przydatne wyłącznie do treningu okazjonalnego - dla amatorów, którzy raczej nie liczą się z realnym progresem, a jedynie trenują dla zabawy.

Rakiety tenisowe grafitowe - dla osób, którym zależy na wysokiej jakości wykonania

Rakiety tenisowe grafitowe są lekkie, znakomicie pochłaniają drgania, zabezpieczając również Twoją rękę przed dolegliwościami. Sprawiają, że gra w tenisa staje się bardzo przyjemna i komfortowa. Warto również wspomnieć, iż dzięki nim możemy zagrać mocniejszą piłkę przy zdecydowanie mniejszym wkładzie własnej siły. Najtańsze rakiety tenisowe zaprojektowane w 100% z grafitu kosztują w granicach 350 zł.

Rakiety tenisowe z klejonego grafitu / kompozytu grafitowego - skorzystają na nich początkujący tenisiści

Rakiety tenisowe z klejonego grafitu lub inaczej tzw. kompozytu grafitowego są relatywnie tanim rozwiązaniem. Gwarantują wyższą jakość treningu od aluminiowych, ponieważ są lekkie, stosunkowo dobrze pochłaniają drgania i nie ulegają odkształceniu. To idealny wybór dla początkujących, którzy nie chcą inwestować ponad kilkuset złotych w modele grafitowe.

Rakietę tenisową z klejonego grafitu możesz kupić już za 150-200 zł.

Zastosowane technologie a koszt rakiety do tenisa ziemnego

Zastosowane technologie mają bardzo istotne znaczenie pod kątem cenowym. Profesjonalni gracze, którzy rozgrywają mecze regularnie, gdzie liczy się każdy punkt, inwestują w rakiety tenisowe powyżej 1 500 zł.

W tym przypadku sprzęt może być wzbogacony o m.in.:

 • zaawansowane metody pomiaru,
 • mapowania,
 • tunele aerodynamiczne,
 • materiały tłumiące drgania, itd.

Warto jednak pamiętać, że rakiety do tenisa urozmaicone nowoczesnymi technologiami nie są rozwiązaniami idealnymi i mogą wyłącznie ułatwić nadanie rotacji czy też kilkunastu procent więcej mocy piłce. Trzeba jednak do tego dysponować ponadprzeciętnymi umiejętnościami - tylko wtedy wykorzystamy zaawansowane technologie w 100%.

Zapamiętaj!

Jeżeli tenis jest istotną częścią Twojego życia - zadbaj o najwyższej klasy materiał rakiety tenisowej i nowoczesne technologie (przynajmniej te podstawowe związane przykładowo z tłumieniem drgań).

Układ strun a cena rakiety do tenisa ziemnego

Układ strun to parametr, który jest istotny przede wszystkim dla osób regularnie grających w tenisa. Jeżeli jesteś początkujący - zwróć szczególną uwagę na rozmiar rączki, główkę rakiety i materiały.

Aby zapoznać się z tematyką układu strun, należy wiedzieć, co dokładnie oznaczają poszczególne liczby typu 16 × 19, 18 × 20 lub 16 × 20. To bardzo proste - weź rakietę do ręki i chwyć ją pionowo. Wówczas pierwsza liczba oznacza strony pionowe, a druga poziome.

Układ strun otwarty - np. 16 × 19

Decydując się na układ strun otwarty, uzyskasz większy efekt trampoliny. Dzięki temu moc odbicia będzie większa, natomiast kontrola zdecydowanie mniejsza. Rozwiązanie to polecamy szczególnie dla osób zaawansowanych.

Układ strun zamknięty - np. 18 × 20

Układ strun zamknięty gwarantuje zdecydowanie mniejszy efekt trampoliny. Oznacza to, że możemy bardziej kontrolować trajektorię lotu piłki kosztem mniejszej siły. Jesteś początkującym graczem? W takim razie wybierz układ strun zamknięty!

Kształt rączki a koszt rakiety do tenisa ziemnego

Czy kształt rączki wpływa w dużym stopniu na koszt rakiety? Jest to jeden z kilku czynników oddziałujących na cenę, jednak odeszlibyśmy od stwierdzenia, że to bardzo istotne. Kształt rączki możemy wybrać wg. naszych założeń, jednak cena nie jest od niego bezpośrednio uzależniona. Warto natomiast zdecydować się na odpowiednią owijkę - wówczas będziemy w stanie nieco modelować rączkę rakiety, dostosowując ją do swoich preferencji użytkowych. Pamiętaj, że:

 • cieńsza owijka gwarantuje lepiej wyczuwalne kąty rączki - przekłada się to na większą kontrolę piłki i nieco mniejszy komfort podczas odbywania jednostki treningowej lub rozgrywki meczowej;
 • grubsza owijka gwarantuje mniej wyczuwalne kąty - przekłada się to na mniejszą kontrolę piłki i oczywiście większy komfort treningowy lub meczowy.

Co ciekawe - Rafael Nadal podczas rozgrywek meczowych ma owijki o grubości ok. 0,4 mm.

Waga rakiety tenisowej a jej cena

Waga rakiety tenisowej jest jednym z elementów oddziałujących na cenę. Nie oznacza to jednak, że rakiety ciężkie (np. powyżej 315 gramów) są tańsze od rakiet ważących poniżej 285 gramów i odwrotnie. Dlaczego? Ponieważ finalny wybór sprzętu zależy od naszych preferencji i założeń meczowych lub treningowych.

Dla przykładu:

 • cięższa rakieta gwarantuje większą kontrolę uderzenia, mniej wibracji, i bardziej znaczący sweetspot, czyli tzw. pole dobrego odbicia;
 • lżejsza rakieta okazuje się łatwiejsza w manewrowaniu, jednak pozwala mniej kontrolować każde uderzenie.

Warto również wspomnieć, iż cięższe rakiety są trudne pod kątem manewrowania, a dodatkowo męczą rękę zdecydowanie bardziej. Jeżeli natomiast mówimy o rakietach tenisowych lżejszych - powinniśmy spodziewać się większych wibracji w trakcie uderzenia oraz mniejszego pola dobrego odbicia (sweetspot).

Od czego zależy cena rakiety tenisowej? - podsumowanie

Cena rakiety tenisowej zależy głównie od zastosowanego materiału oraz zaawansowanych technologii opatentowanych w kontekście danego sprzętu. Czynniki, które wpływają pośrednio na koszt rakiety do tenisa i nie są elementami niezwykle znaczącymi pod kątem cenowym to m.in. układ strun, kształt rączki oraz waga.

Jeżeli interesują Cię rakiety tenisowe - zachęcamy do zakupów online w naszym sklepie internetowym come-on.pl. Dysponujemy sprzętem najwyższej klasy od renomowanych marek tj. Babolat, Dunlop, Head, Prince, Wilson czy też Yonex.

Dziękujemy za przeczytanie tego wpisu i życzymy powodzenia w wyborze rakiety tenisowej!

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi [cena rakiety tenisowej - od czego zależy?]

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce cen rakiet tenisowych?

#1 Jakie są ceny rakiet tenisowych dla początkujących?

Ceny rakiet tenisowych zaczynają się już od 100 zł - w tym przedziale cenowym możemy kupić sprzęt aluminiowy dedykowany wyłącznie do sporadycznych treningów w celach rekreacyjnych. Rakiety tenisowe z klejonego grafitu są nieco droższe - za mniej więcej 150-300 zł kupimy wysokiej jakości modele dla początkujących. Jednymi z najdroższych są rakiety grafitowe powyżej 350 zł.

#2 Od czego zależy cena rakiety do tenisa ziemnego?

Cena rakiety do tenisa ziemnego zależy w głównej mierze od zastosowanego materiału i wdrożonych nowoczesnych rozwiązań podnoszących w pewnym stopniu osiągi rakiet. Na koszt rakiety do tenisa ziemnego wpływają również pośrednio parametry tj. waga, układ strun czy też kształt.

#3 Jaki materiał rakiety tenisowej jest najtańszy?

Najtańsze rakiety tenisowe są wykonane z aluminium. Warto jednak pamiętać, że okazują się one najmniej trwałe, ponieważ szybko ulegają odkształceniu. Jeżeli chcesz wybrać rakiety do tenisa seniorskie lub juniorskie - koniecznie sprawdź naszą stronę internetową come-on.pl. Zachęcamy do zakupów online. W razie pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji mailowo lub telefonicznie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium