Z jakich elementów składa się strój do tenisa?

Z jakich elementów składa się strój do tenisa?

Tenis ziemny określany bywa mianem białego sportu, co stanowi nawiązanie do obowiązującego dawniej na korcie dress code’u. Specyficzna i niezwykle rozpoznawalna moda tenisowa przyczyniła się do rozwoju tego sportu, mając niewątpliwie duży wpływ na rozwój jego popularności.

Stroje tenisowe nie tylko dla sportowców

Niektóre elementy stroju tenisowego przekroczyły granicę domeny sportowej i stały się częścią codziennych stylizacji. Jeden z przykładów stanowi koszulka polo, która jest obecnie niezwykle popularna wśród ceniących sobie nienachalną elegancję gentlemanów. Pierwotnie ten elegancki t-shirt z kołnierzem był nieodłącznym element męskiego stroju tenisowego, do dziś obecnego na trawiastych kortach Wimbledonu. Popularność ubrań do tenisa wśród osób niezwiązanych z tym sportem potwierdza także kultowy status modelu butów Adidas Stan Smith produkowanego w prawie niezmiennej formie od 1973 roku. Trudno również przeoczyć oczywisty wpływ tenisa na nomenklaturę modową – każde sportowe buty na płaskiej podeszwie nazywane są bowiem współcześnie tenisówkami, choć tylko nieznaczna ich część używana jest na korcie.

Męski strój do tenisa

Męski strój do tenisa ziemnego przeszedł w ciągu lat niemałą metamorfozę. Momentem zwrotnym dla mody na korcie było niewątpliwie pojawienie się jednej z ikon tego sportu, Andre Agassiego, który wprowadził do klasycznego białego ubrania jaskrawe, kolorowe elementy, na zawsze zmieniając jego oblicze. Za kolejną rewolucję w stroju do tenisa ziemnego można uznać bezrękawnik stanowiący w pewnym okresie wizytówkę Rafaela Nadala. Hiszpański zawodnik zmodernizował kanon mody tenisowej nie ze względu na chęć artystycznego wyrazu, lecz z pobudek czysto pragmatycznych – brak rękawów pozwalał mu na bardziej swobodne ruchy w czasie gry. Współcześni gracze posiadają niewątpliwie większą wolność osobistej ekspresji przy pomocy stroju, a także możliwość dopasowania ubrań zapewniających jak największy komfort w trakcie zmagań na korcie.

Damski strój do tenisa

Rewolucja modowa na korcie dosięgnęła również strojów damskich. Współczesne ubrania zawodniczek w niczym nie przypominają niegdysiejszych odsłaniających tylko kostki obszernych białych spódnic. Wiele najsławniejszych i najbardziej utytułowanych tenisistek urosło do rangi prawdziwych trendsetterek – stroje do gry w tenisa ziemnego Sereny Williams, Marii Szarapowej oraz Anny Ivanovic na zawsze zmieniły kanon znanej z kortu mody. Z biegiem lat ubrania tenisowe noszone przez zawodniczki stały się bardziej przylegające do ciała i mniej krępujące ruchy. Podobnie do strojów męskich, zaczęły również występować w znacznie szerzej gamie kolorystycznej.

Dodatki do strojów do gry w tenisa ziemnego

Strój do gry w tenisa to nie tylko koszulki, spodenki, spódnice i sukienki. Zawodnicy noszą na korcie również skarpetki, bluzy, kurtki oraz różnego rodzaju akcesoria w postaci chustek, czapek oraz frotek. Chusty tenisowe zostały rozpropagowane przez Rafaela Nadala, Rogera Federera oraz Serenę Williams, a także Pat Cash, której znakiem rozpoznawczym była bandana w kratę. Frotki tenisowe są z kolei do dzisiaj kojarzone z takimi tenisistami, jak John McEnroe oraz Bjorn Borg. Dodatki te to oczywiście nie tylko modowa deklaracja. Frotki i bandany pełnią na korcie funkcję użytkową – zwiększają wchłanianie potu oraz zapobiegają ograniczaniu widoczności przez wpadające do oczu włosy. Czapki oraz daszki tenisowe także stanowią użytkowe elementy stroju. W zależności od tego, jak są noszone, zapobiegają oślepieniu przez promienie słoneczne lub chronią oczy przed potem.

Klasyczny strój do tenisa ziemnego zawsze na czasie

Z uwagi na fakt, iż ubrania tenisowe i ich kolekcje bardzo często się zmieniają, nadążanie za trendami może stanowić niezwykle trudne zadanie. Na szczęście klasyczne fasony oraz biel nigdy nie wyszły z mody i zawsze doskonale sprawdzą się zarówno na korcie, jak i poza nim. Warto też pamiętać, że nadal istnieją kluby tenisowe, które obligują swoich członków do noszenia białych zestawów ubrań. Pozwala to poczuć się jak na Wimbledonie i obcować z tradycją tego sportu. Niezależnie od koloru, fasonu oraz elementów, z jakich składa się strój tenisowy, ważne jest, by był on wygodny i nie ograniczał ruchów w trakcie gry.
Chcesz podzielić się z nami swoją ulubioną stylizacją tenisową? Wyślij nam zdjęcie na Facebooku. Z chęcią zaprezentujemy Wasze inspiracje modowe!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0