Za czym my tak naprawdę biegamy? Rodzaje piłek tenisowych

Za czym my tak naprawdę biegamy? Rodzaje piłek tenisowych

Rozgrzana, żółta, zielona a może kulka? Określenia te dość często padają na korcie i właściwie nie jest to nic dziwnego, ponieważ bez piłek gra w tenisa byłaby niemożliwa. W ofercie sklepu Come-on znajdziemy jednak wiele rodzajów, a także kolorów. Który model zatem wybrać, aby grało nam się jak najbardziej komfortowo?

Ewolucja piłki tenisowej

Zanim odpowiemy na powyższe pytanie, chcemy Wam przybliżyć historię ewolucji piłki tenisowej, zarówno pod kątem jej budowy, jak i koloru. Po pierwsze: piłki tenisowe nie zawsze były żółte!

Data uznawana za początek piłki tenisowej sięga roku 1850, kiedy to Charles Goodyear stworzył pierwszą piłkę, składającą się wyłącznie z gumy i powietrza. Czy była to jednak dobra konstrukcja? Podczas gry zauważono, że gumowa powierzchnia szybko się zużywa, więc postanowiono „otulić” ją materiałem podobnym do flaneli. Pokrycie gumowej piłki materiałem wprowadziło także do użycia dwa kolory. W zależności od nawierzchni grano białymi lub czarnymi piłkami. Z biegiem czasu i postępem w udoskonalaniu piłki, flanela została zastąpiona filcem. Zrezygnowano również z przeszyć na korzyść użycia wulkanizowanej gumy. Żółty kolor piłki, który znany jest nam w dzisiejszych czasach, został wprowadzony dopiero po 122 latach od jej wynalezienia!

W 1972 roku ITF, czyli Międzynarodowa Federacja Tenisowa zadecydowała o zmianie koloru piłki, tak aby zwiększyć jej widoczność dla kibiców. Niemniej jednak jednym z turniejów, podczas którego dalej używano białych piłek był Wimbledon. Kolor ten miał podkreślać elitarność oraz prestiż zawodów. Miał także za zadanie zapewniać widoczność piłki na trawie. Dopiero w 1986 roku Wimbledon dostosował się do wymagań ITF-u i uznał kolor żółty jako oficjalny.

Od momentu jej powstania, piłka tenisowa ewoluowała pod kątem sprężystości, wagi i rozmiarów. Niektóre z jej parametrów, które znamy do dzisiaj sięgają roku 1966, w którym określono akceptowalną wielkość piłki wynoszącą pomiędzy 6,54 a 6,86 cm. Waga piłki została sformalizowana w 2000 roku, określając jej ciężar w przedziale między 56,7 a 58,5 gramów. Możliwości odkształcenia piłki zostały ustalone w 1996 roku i również są aktualne aż do dzisiaj.

Jak dobrać odpowiedni dla siebie rodzaj piłek do tenisa ziemnego?

Piłki tenisowe dzielimy na 3 główne rodzaje:

  • Piłki ciśnieniowe – pakowane w hermetycznie zamknięte puszki, używane na turniejach i treningach. Ten rodzaj piłki jest najbardziej popularny. Posiadają one standardowy kozioł (odbicie), a także klasyczną wagę (przykład https://come-on.pl/pl/p/Pilki-Head-TOUR-4-szt./4987)
  • Piłki bezciśnieniowe – pakowane w worki, wiadra lub siateczki z materiału. Wypełnione są pianką lub granulatem, co zwiększa ich wytrzymałość. Piłki te nie tracą swojej twardości tak szybko jak piłki ciśnieniowe, dlatego często wybierane są przez trenerów jako piłki przeznaczone do treningu. W porównaniu jednak z piłkami ciśnieniowymi są twardsze i cięższe, przez co ich kozioł jest wyższy w wyniku czego są szybsze. Tym rodzajem piłek nie powinny grać dzieci ani osoby początkujące, jest on przeznaczony dla bardziej zaawansowanych graczy. (przykład https://come-on.pl/pl/p/Pilki-Wilson-TRINITI-4-szt./6766)
  • Piłki gąbczaste – pakowane pojedynczo, w trójpakach lub wiaderkach. Są to piłki zaprojektowane do treningu dla najmłodszych dzieci. W porównaniu do klasycznej piłki tenisowej gąbki są większe i wolniejsze, a przy tym lżejsze. Taka konstrukcja gwarantuje więcej czasu na ustawienie się do piłki przez dziecko i zwiększa pewność trafienia.

Istnieje dodatkowy podział piłek ciśnieniowych, który został wprowadzony w życie wraz z początkiem programu „Play and Stay” w 2007 roku przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF). Program ten ma na celu aktywizację dzieci poniżej 10 roku życia oraz zwiększenie zainteresowania grą w tenisa ziemnego. Podział piłek ciśnieniowych polega na dodatkowym obniżeniu ich twardości w zależności od wieku grającego dziecka. W nim występują 3 kolory piłek juniorskich.

Plusem wprowadzenia piłek o obniżonym ciśnieniu jest możliwość zastosowania ich do treningu również osób dorosłych, które mają problem z timingiem lub po prostu chcą bardziej komfortowo rozpocząć swoją przygodę z białym sportem. Dla takich osób polecamy piłki zielone, których obniżona twardość zapewni więcej czasu na ustawienie się oraz będzie się odbijała wolniej niż klasyczna ciśnieniowa żółta.

Każdemu z rozpoczynających swoją przygodę z tenisem oraz tym którzy chcą poprawić swoją technikę zalecamy podjęcie próby gry piłkami o obniżonym ciśnieniu. Więcej czasu na ustawienie daje możliwość uzyskania bardziej regularnej i prawidłowej techniki, bez konieczności podążania za torem lotu piłki. Doświadczenie polegające na zmianie twardości piłki to również doskonały trening swojej koordynacji oraz poszerzania pola widzenia. Warto więc testować i wyciągać wnioski po to, aby we właściwym momencie zaserwować asa!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0