Rodzaje kortów tenisowych i ich wpływ na przebieg gry

Rodzaje kortów tenisowych i ich wpływ na przebieg gry

Duża różnorodność kortów tenisowych może zaskoczyć początkujących miłośników tej gry. Różne nawierzchnie kortów tenisowych nie są jednak ekstrawaganckim wymysłem utrudniającym życie tenisistom, ale ważnym usprawnieniem gry. Jaka historia stoi za powstaniem kortu tenisowego i jakie znamy jego rodzaje?

Nie będziemy w tym wpisie cofać się do początków tenisa (to temat na zupełnie osobny artykuł), ale zaczniemy od kilku ciekawostek.

Kort tenisowy - skąd wziął się jego kształt?

Największy wkład merytoryczny w stworzenie zasad tenisa ziemnego miało trzech angielskich gentelmanów: H.C. Marshall, C. Heathcole oraz J.H. Walash. Opracowali oni również wymiary i kształt współczesnego kortu do gry. Wcześniej korty do tenisa ziemnego przypominały klepsydrę stworzoną z dwóch połączonych ze sobą trapezów. Inspiracją do zmian wyglądu boiska był krokiet.

Ponadto wymienieni wyżej panowie wprowadzili także punktację opierającą się na równowagach i przewagach oraz zasadę dwóch serwisów. Jak dobrze, że nie musimy serwować tylko raz! My, tenisiści z gorszą „jedynką” serdecznie dziękujemy!

Pierwszy profesjonalny turniej tenisowy – korty trawiaste

Pierwszy profesjonalny turniej tenisowy rozegrano w 1877 roku w Wimbledonie. Wzięło w nim udział 22 tenisistów, a w finale najlepszym okazał się Spencer Gore. Zawodnicy oczywiście grali na prawdziwej trawie. Więcej informacji o historii tenisa znajdziecie w kolejnych naszych wpisach. Dziś tematem naszych rozważań będą rodzaje nawierzchni kortów tenisowych.

Rodzaje kortów w tenisie ziemnym

W tym artykule skupimy się na podstawowym podziale nawierzchni tenisowych:

  • Korty twarde
  • Korty ceglaste
  • Korty dywanowe
  • Korty trawiaste

Każda z powyższych kategorii można podzielić na specyficzne podkategorie, ponieważ z biegiem lat i rozwojem technologii podłoża, po których biegamy, ulegają „aktualizacji”. Nie wchodząc jednak w te niepotrzebne szczegóły, za chwilę przedstawimy Wam charakterystykę podstawowych czterech rodzajów kortu i wyjaśnimy, jaką strategię należy przyjąć na każdym z nich.

Nie bez kozer ustawiliśmy rodzaje nawierzchni tenisowych w takiej kolejności. To właśnie korty twarde są najbardziej popularne. Nie ma w tym nic dziwnego. Dzięki rozwojowi technologicznemu produkcji tej nawierzchni korty twarde stają się coraz zdrowsze dla naszego ciała i pozwalają na optymalną pracę mięśni.

Zdrowie – co ma do niego nawierzchnia kortów tenisowych?

Kto grał na korcie gumowym typu Rebound Ace, ten wie, jak niewdzięczny może być ten rodzaj kortu twardego. Gra na tej nawierzchni może skutkowała dość bólem kręgosłupa i stóp, gdyż w znaczącym stopniu utrudnia doślizgiwanie się. Między innymi dlatego w 2008 roku organizatorzy turnieju Australian Open postanowili zamienić Rebound Ace na akrylową nawierzchnię zwaną Plexicushion.

Czym charakteryzuje się gra na korcie twardym?

Generalnie rzecz biorąc, hard court to korty szybkie, na których piłka odbija się wyżej niż na trawie a niżej niż na cegle. Poruszając się na korcie musimy wykonać więcej małych kroczków niż na mączce, ponieważ możliwość doślizgiwania się jest bardzo ograniczona. Problemy te są doskonale widoczne, gdy na Us Open pojawiają się Hiszpanie. Zawodnicy z tego kraju większą część treningów spędzają na cegle. A jakie zalety mają te rodzaje kortów? Łatwiej przewidzieć na nich, w którą stronę odbije się piłka tenisowa.

Korty ceglaste – zdrowe, choć mogą ubrudzić!

Mączka i cegła to popularne nazwy na korty ziemne. Jest to najbardziej powszechna nawierzchnia w Europie i Ameryce Południowej znana z czerwonego koloru, który zawdzięcza tartej cegle. Granulacja przygotowanego materiału pod kort tenisowe wynosi 0-6 mm. Dla lepszego klejenia tarta cegła mieszana jest z glinką. Najbardziej znanym turniejem rozgrywanym na mączce jest drugi turniej Wielkiego Szlema, Roland Garros.

W jaki sposób grać na korcie ceglastym?

Od wielu lat uważa się, że ten rodzaj kortu jest najbardziej zdrowy dla tenisisty. Wynika to głównie z jego elastyczności, a także możliwości doślizgiwania się do piłki. Sypka cegła amortyzuje przeciążenia powstałe w trakcie gry i chroni nasz aparat ruchowy, a możliwość ślizgania pozwala zmniejszyć ilość małych kroczków i tym samym opóźnić odczucie zmęczenia.

Korty ceglaste są doskonałe dla doświadczonych tenisistów o urozmaiconym repertuarze gry. Piłka odbija się wolniej niż na kortach twardych i posiada większe odbicie. To pozwala na zwiększenie ilości uderzeń w trakcie jednej wymiany i tym samym na dłuższe spotkania pomiędzy rywalami. Minusem gry na cegle są jej naturalne nierówności wynikające z przemieszczenia części mączki. Z ich powodu tenisista musi brać poprawkę na kozioł piłki i być bardziej czujnym.

Korty ziemne wymagają równie dużo pracy konserwacyjnych. Aby cegła lepiła się z glinką, należy polewać je wodą oraz szczotkować pomiędzy gemami. Dzięki temu kort będzie równy a odbicie piłki możliwe do przewidzenia. Kolejnym minusem, jeśli chodzi o te rodzaje nawierzchni tenisowych, jest fakt, że długo schną po deszczu. Niekiedy wymusza to zatrzymanie gry.

Korty dywanowe - bynajmniej nie perskie!

Korty dywanowe zyskały swoją popularność przez łatwość ich montażu. Bardzo często wykorzystywane podczas eventów organizowanych na halach sportowych. Swoją nazwę właśnie czerpią z możliwości rozwijania ich podobnie jak klasycznych dywanów. Te rodzaje kortów są znane i dość często wykorzystywane przez naszych sąsiadów zza zachodniej granicy, a także w Ameryce Północnej i Azji.

Niektóre z kortów dywanowych mogą dawać odczucia bliskie kortom twardym, inne zaś przypominać trawę. To, co jednak łączy owe nawierzchnie tenisowe to łatwość w przewidywaniu momentu odbicia. Jeżeli dobrze serwujesz i lubisz grać przy siatce, koniecznie wypróbuj gry na korcie dywanowym. Mocny serwis i agresywna gra wolejowa sprzyja skróceniu wymiany i odniesieniu zwycięstwa. Jeżeli operujesz dobrym slajsem, to również będzie dobre miejsce na jego używanie. Na kortach dywanowych piłka odbija się niżej i szybciej.

Korty trawiaste – zielony graal tenisa

Korty trawiaste stanowią obecnie tak rzadkie zjawisko, że możliwość gry na tej nawierzchni można przyrównać do znalezienia świętego graala. To najstarsza i najmniej popularna nawierzchnia kortu. Jej problemem jest znikoma wytrzymałość trawy, którą możemy zaobserwować, porównując wygląd kortu pomiędzy kwalifikacjami na Wimbedonie a jego finałem.

Piłka po kontakcie z trawą nabiera rozpędu a kozioł jest niższy niż nam się wydaje. Zawodnik musi więc reagować szybciej. To zdecydowanie kort dla tych, którzy lubią serwować asy i grać szybką piłkę. Jeżeli będziecie mieli okazję grać na korcie trawiastym, zwróćcie również uwagę, jak zwiększa się efektywność slajsa.

Na zakończenie polecamy Wam treningi na różnych rodzajach kortów. Zwiększenie świadomości na temat tych różnic wpłynie pozytywnie na technikę uderzania i sposobu pracy nogami. Jeżeli jesteś aktywnym zawodnikiem i dużo podróżujesz, znajomość nawierzchni zdecydowanie Ci się przyda!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0