Jak grać w tenisa ziemnego przeciwko wysokim tenisistom, tak dobrze, jak Iga Świątek?

Jak grać w tenisa ziemnego przeciwko wysokim tenisistom, tak dobrze, jak Iga Świątek?

Jak grać w tenisa ziemnego przeciwko wysokim tenisistom, tak dobrze, jak Iga Świątek?

Tenis to sport, który nikogo nie wyklucza i to właśnie jest w nim piękne. Na korcie tenisowym często możemy spotkać się z tenisistami i tenisistkami o atletycznej budowie, ciała, szczupłymi, niższymi oraz wyższymi. Zawodnikiem tenisowym może zostać każdy bez względu na wzrost. Biorąc udział w turniejach juniorskich, często możemy spotkać się z przeciwnikami o różnej budowie ciała. Wśród nich znajdują się także wysocy zawodnicy, z którymi musimy próbować się zmierzyć, by wygrać pojedynek. Często w starciu z wysokimi graczami ciąży na nas duża presja. Wygrywać mecz, mogą tylko ci najlepiej przygotowani. Nie powinniśmy obawiać się gry z rosłymi rywalami. Wystarczy poznać ich słabe punkty i opracować odpowiednią taktykę. Dzięki temu możemy stać się mistrzami WTA i ATP.

Wysoki zawodnik - jaki to?

O tym, czy dany zawodnik kwalifikuje się do tego, by zaliczać go do grona tych wysokich, decyduje naturalnie wzrost. Wśród osób uprawiających tenis utarło się, że wzrost takiego zawodnika wynosi zazwyczaj powyżej 190 cm. W przypadku kobiet jest to minimum 180 cm. Oczywiście liczby w obu przypadkach uwzględniają zawodników dorosłych. Takie osoby potrafią wyprowadzić dobry, mocny serwis, co oczywiście działa na ich korzyść.

Wiele znamienitych postaci ze świata tenisa może poszczycić się wysokim wzrostem, m.in. John Isner, reprezentant kraju w Pucharze Davisa. Nie warto się jednak tym przejmować - każdy wysoki tenisista i tenisistka posiada zarówno mocne, jak i słabe strony. Oczywiście trzeba wypracować odpowiednią taktykę gry przeciwko takiemu zawodnikowi - do tego potrzebna jest wiedza i przygotowanie techniczne.

Jak grać przeciwko wysokiemu przeciwnikowi? Kilka praktycznych porad

Do gry przeciwko wysokiemu rywalowi potrzebne jest odpowiednie przygotowanie mentalne, i jak już wcześniej wspomnieliśmy - taktyczne. Wszystko to przyda się do wygrania meczu tenisowego. Warto zacząć od szlifowania umiejętności technicznych. Musimy przeanalizować styl swojej gry i zastanowić się, co można byłoby poprawić, by pokonać przeciwnika.

Zagrywaj piłkę nisko

Logiczne jest, że wysocy zawodnicy mają problem z utrzymaniem niskiej pozycji na korcie. Ich dłuższe i cięższe ciało sprawia, że trudniej zgiąć im kolana. W tym przypadku topspin się nie sprawdzi. Lepiej uderzać piłkę tak, by zmusić rywala do gry z niskiej pozycji. Warto rozważyć różne techniki zagrań - można zastosować np. bekhend slajs (to uderzenie z rotacją wsteczną lub wsteczno-boczną, tzw. podcięcie).

To bardzo defensywny styl gry - umożliwia nam kontrolę uderzenia nawet wtedy, gdy piłka znajduje się daleko od ciała. Przeciwnik za wszelką cenę będzie chciał wrócić do wysokiej pozycji i zacznie szukać uderzeń kończących, które takich przypadkach często kończą się błędem. Wprowadzenie slajsa to dobra taktyka do zyskania miażdżącej przewagi już w pierwszym secie.

Zagrywaj piłki blisko ciała

Z racji wysokiego wzrostu nasz przeciwnik posiada duży zasięg ramion, który może wykorzystać do zagrań z dala od ciała. Takie sytuacje mogą być dla nas kłopotliwe, jednak musimy pamiętać o jednym - wysoki rywal będzie miał problem z odebraniem piłek, które znajdują się bezpośrednio przed nim. Dlatego dobrym rozwiązaniem taktycznym jest serwis na ciało lub uderzenie w nie, w momencie, kiedy przeciwnik idzie na siatkę.

W grze postaw na różnorodność

Wysoki gracz jest szybki i zwinny, ale jego budowa ciała sprawia, że ruchy mogą być nieco gorzej skoordynowane. Można fajnie wykorzystać ten fakt w rozgrywce. Takiego przeciwnika warto rozstawić po korcie w różnych kierunkach. Nieważne czy to w przypadku meczu deblowego, czy singlowego. Można również zmieniać długość uderzeń, by rywal za każdym razem był zmuszony do zrobienia kilku kroków. Nie bójmy się także stosowania skrótów i zmian długości swojego serwisu. Takie zagrania zbliżają nas do zwycięstwa już w pierwszych rundach.

Wyważ siłę przy returnach

Płaski serwis rywala powyżej 180 cm wzrostu zazwyczaj jest perfekcyjny. W takim przypadku dobrze jest przystawić główkę rakiety do piłki, by w ten sposób ją zablokować. Wtedy będziemy mogli wykorzystać siłę serwisu przeciwnika. Pamiętajmy, że drugi serwis możemy zagrywać krótkim slajsem. W ten sposób najlepiej wykorzystamy serw rywala.

Utrzymuj piłkę w korcie

Musisz pamiętać, że tenis to gra błędów. Dlatego czasem dobrym rozwiązaniem jest czekanie na błąd rywala. Chociaż taki styl gry zazwyczaj nie jest preferowany, ponieważ kojarzy się go z tchórzostwem, to jednak mimo wszystko może okazać się najlepszą drogą do zwycięstwa meczu turniejowego. Kiedy zaczynasz grać szybko i nerwowo, łatwiej możesz popełnić błąd. W tym przypadku bardzo ważna jest cierpliwość i zachowanie spokoju. Powinieneś skupić się na regularnych, szybkich uderzeniach, trzymać się linii końcowej kortu i czekać na kontratak.

Warto zmusić trochę przeciwnika do pobiegania i zmęczenia się, dlatego lepiej nie kończyć wymian zbyt szybko. Utrzymanie piłki w korcie umożliwia nam szybką reakcję na błędy przeciwnika. Łatwe piłki należy rozgrywać ofensywnie, natomiast działania defensywne, w przypadku takiego rodzaju przeciwnika, powinny charakteryzować się większą powtarzalnością - ta często stosowana taktyka pomoże osiągnąć nam sukces.

Ciekawostka przydatna w obronie

Jeśli nasz bekhend jest słaby, odpierając ataki, możemy zastosować odwrotny forhend grany po krosie. Polega na tym, iż, jeśli nawet dostaniemy piłkę na swoją stronę bekhendową, możemy ją obiec i uderzyć po stronie forhendowej w poprzek kortu. Ćwicząc ten rodzaj zagrywki, szlifujemy swoje umiejętności w rywalizacji z wysokim przeciwnikiem. Kto wie, może dzięki temu kiedyś przyjdzie nam wziąć udział w imprezach wielkoszlemowych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0