Jak grać w tenisa z przeciwnikiem, który mocno uderza? Tajniki gry w tenisa

Jak grać w tenisa z przeciwnikiem, który mocno uderza? Tajniki gry w tenisa

Jak grać w tenisa z przeciwnikiem, który mocno uderza? Tajniki gry w tenisa

Na korcie tenisowym bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie techniczne. By dobrze rozegrać mecz i pokonać rywala, każdy tenisista i tenisistka musi pracować nad precyzją uderzeń piłki oraz mocnym serwisem. W końcowym rozrachunku chodzi o to, by zdobyć, jak najwięcej punktów i wygrywać turniej. Obecnie na kotkach tenisowych zawodnicy coraz częściej większy nacisk kładą na grę siłową. W takich sytuacjach trzeba wiedzieć, jak rozgrywać mecz na swoją korzyść. To kolejny mały krok bliżej do wzięcia udziału w turniejach ATP lub WTA. Do tego jednak przyda się odpowiednia wiedza teoretyczna i dobre przygotowanie techniczne.

Jak grać w tenisa ziemnego z przeciwnikiem, który mocno uderza? Garść ciekawostek i porad

Zawodnicy, który preferują mocne uderzenia i agresywny styl gry w tenisa uważani są za niepokonanych, a nie jest to do końca prawdą. Tenisiści oraz tenisistki, którzy grają bardzo ofensywnie lub nie są wcale tacy groźni, jakby się mogło wydawać. Po drugiej stronie kortu stoi człowiek zdeterminowany do tego, by wygrać gema, seta i cały mecz. Jednak grając z dużą siłą, nie da się ukryć pewnych mankamentów, które wpływają na niekorzyść. Może być to np. podwójny błąd serwisowy (o błędzie serwisowym ogólnie możemy mówić wtedy, gdy zawodnik serwujący dotknie siatki oraz nie trafi w karo tenisowe), który nie może zostać niezauważony przez sędziów. Najważniejsze jest to, by uzyskać znaczną przewagę nad przeciwnikiem.

Oko za oko...ale nie zawsze

Kiedy włącza się piłkę do gry, wszystko inne przestaje mieć znaczenie, w końcu każdy punkt jest na wagę złota. Niektórzy zawodnicy próbują wystraszyć swoich rywali szybkimi, silnymi zagraniami i skutecznie im się to udaje. Czy powinniśmy zatem odpłacać im się mocnymi uderzeniami? To zależy. Jeśli dobrze udało nam się wypracować taką metodę i stosujemy ją już naturalnie, to jak najbardziej. W przeciwnym razie korzyść stoi po stronie przeciwnika. Potrafi przewidzieć miejsce odbicia piłki i poniekąd wykorzystuje siłę naszego uderzenia.

Jeśli styl gry przeciwnika nam nie odpowiada, przede wszystkim powinniśmy trzymać nerwy na wodzy i skupić się na odpowiedniej taktyce. Najważniejsze to utrzymanie piłki w korcie. Nawet jeśli Gra może potrwać długo, najważniejsze, żeby set kończył się wynikiem najlepszym dla nas. Nie zapominajmy, że do wygrania setu trzeba zdobyć gem, a do tego należy osiągnąć przynajmniej 4 punkty z zachowaniem dwóch punktów przewagi. Może to trochę potrwać, dlatego trzeba opracować skuteczną strategię, która umożliwi zdobycie, jak największej ilości punktów przy, jak najmniejszym nakładzie sił. Rywal, który mocno uderza, szybko zmęczy się na swoim polu gry, co da nam znaczącą przewagę.

Serw w tenisie - nieoceniona potęga serwisu

Poprawne wykonanie serwisu jest kluczowe dla dalszego rozwoju rozgrywki. Można wykonać go uderzając piłką znad głowy, lub tuż nad ziemią. Oczywiste jest, że serwis wykonuje się poza linią końcową kortu, pomiędzy znakiem środkowym a linią boczną singlową. Dlatego szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na ten aspekt gry. Pamiętajmy, że idealny serwis to taki, po którym niemożliwe jest zetknięcie piłki z rakietą tenisową rywala. Najzwyczajniej w świecie przeciwnik nie jest w stanie jej dotknąć - i właśnie do tego należy dążyć. Każdy zawodnik ma dwie próby na wykonanie serwisu, więc nie warto się zrażać, pamiętajmy, że gra toczy się dalej. Jeśli za pierwszym razem nie zaserwujemy piłki tak, jakbyśmy chcieli.

W przypadku odbierania serwisu powinniśmy zająć najwygodniejszą dla siebie pozycję na korcie, która umożliwi nam skuteczne odbicie. Często zdarza się tak, że przeciwnik, który gra siłowo, ma dobry, mocny serwis. W takiej sytuacji warto zablokować nadgarstkiem rakietę. Blokowanie w tym przypadku jest, jak najbardziej wskazane, jednak trzeba przy tym zachować odpowiednią długość posyłanych piłek.

Siła wykonywania serwisu ma duży wpływ na opracowywaną taktykę. Jeśli ciężko go odebrać, to najlepszym rozwiązaniem będzie odbić piłkę pod nogi rywala lub uderzyć z zamiarem minięcia przeciwnika - wzdłuż linii lub po krosie. W tym przypadku możemy zagrać kros długi (który polega na uderzeniu piłki po przekątnej) lub krótki (to uderzenie w poprzek). Jeśli chcemy zagrać wzdłuż linii, musimy nadać piłce rotację awansującą.

Rozgrywaj smecza, woleja, loba - bądź nieprzewidywalny, nie bój się różnorodności

Rozegranie dobrego serwisu, w którym przeciwnik nie dotyka piłki strunami rakiety to jedno. Możemy wygrać mecz z rywalem, który gra siłowo, zmuszając go do popełniania błędów. W tym celu powinniśmy urozmaicać swoje uderzenia. Musimy zmieniać cały czas długość wymian. Warto zmusić współzawodnika poruszania się w różnych kierunkach. Naturalnie do gry z głębi kortu możemy wykorzystać forhend (wykonywany wewnętrzną stroną rakiety) lub bekhend (wykonywany jest zewnętrzną stroną rakiety).

Warto poćwiczyć różne rodzaje uderzeń, np. uderzenie po koźle, które polega na tym, że piłka jest uderzana po odbiciu od kortu. Trzeba dobrze przemyśleć taktykę i przede wszystkim grać różnorodnie. Jeśli wygrasz 6 gemów z zachowaniem dwóch gemów przewagi, wygrasz set. Podczas rozgrywek z przeciwnikiem, który gra mocno, czasem może dojść do tie-breaka - wygrywa ten, kto jako pierwszy zdobędzie 7 punktów przewagi. Pamiętaj, że naciąg struny w rakiecie odpowiada za połowę sukcesu, więc warto zaopatrzyć się w dobry sprzęt.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0