Jak dobrać rakietę tenisową dla dziecka?

Jak dobrać rakietę tenisową dla dziecka?

Najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze w rozpoczęciu grania są pierwsze kroki. Wraz z nimi pojawiają się pytania, na które rodzic powinien znać odpowiedź. W tym wpisie opiszemy Wam, w jaki sposób dobrać rakietę dla swojego dziecka, aby jego tenisowy rozwój był prawidłowy i – co ważniejsze – bezpieczny.

Rodzaje rakiet tenisowych

Odpowiedni dobór rakiety tenisowej dla dziecka jest niezwykle istotny, zatem zacznijmy od przedstawienia Wam, w jaki sposób dzielimy rakiety. Dzielą się one na dwie główne grupy: rakiety dla dorosłych i rakiety dla dzieci (często nazywane juniorami). Rakiety zaprojektowane dla „dorosłych” (w kolejnym etapie wyjaśnimy, dlaczego używamy tutaj cudzysłowu) to wszystkie ramy, których długość wynosi co najmniej 27 cali, czyli 685 mm, Rakiety o krótszej długości przeznaczone są do użytku dziecięcego.

Wśród rakiet dla najmłodszych tenisistów występuje dodatkowy podział uwzględniający szacowany wzrost dziecka, na jaki dana rakieta została zaprojektowana:

 • 26 cali – wzrost 140-155 cm
 • 25 cali – wzrost 130-139 cm
 • 23 cale – wzrost 120-129 cm
 • 21 cali – wzrost 105-119 cm
 • 19 cali – wzrost 90-104 cm
 • 17 cali – wzrost poniżej 89 cm

Jednym z najważniejszych elementów dobrego dopasowania jest rozmiar rakiety tenisowej dla dziecka. Dlaczego jest on tak istotny? Ponieważ może wpłynąć pozytywnie lub negatywnie na sposób gry. Pozwala też na zachowanie bezpieczeństwa, gdyż nieodpowiednio dobrana rakieta może doprowadzić do kontuzji.

Przeczytaj także: Dlaczego warto zapisać dziecko do szkółki tenisowej?

Podstawowy dobór rakiety tenisowej powinien rozpocząć się od dobrania wzrostu dziecka do długości rakiety. Powyższa segmentacja uwzględnia najbardziej klasyczny podział długości rakiet, jednak istnieją również długości pośrednie, produkowane niszowo, na niską skalę.

Dobór rakiety a poziom zaawansowania

Sama długość rakiety nie jest wystarczającym wskaźnikiem. Wystarczy popatrzeć na rozpiętości cenowe, aby domyślić się, że istnieją dodatkowe różnice. Co zatem jest na tyle istotne, aby rodzice wiedzieli, jaka rakieta do tenisa jest odpowiednia dla ich dziecka?

Stopień zaawansowania, a także ogólna sprawność ruchowa. Są to niebagatelne elementy, które decydują przy wyborze pozostałych parametrów. Rakiety dziecięce dzielą się na dodatkowe kategorie, analogiczne do rakiet tenisowych dorosłych. Podział ten przedstawia się następująco:

 • rakiety tenisowe dla początkujących
 • rakiety tenisowe dla średniozaawansowanych
 • rakiety tenisowa dla zawodników

Rakieta dla dziecka różnić się może materiałem, z jakiego została stworzona oraz wagą i wielkością główki, a w przypadku rakiet zawodniczych również balansem. Jak to mówią nasi koledzy z USA „last, but not least” – w doborze rakiety trzeba także sugerować się rozmiarem jej rączki.

Materiał, z jakiego wykonana jest rakieta

Rakiety dla juniorów można podzielić na:

 • aluminiowe (często zwane metalowymi albo kątownikami)
 • grafitowe (lub jego wariacje jak np. Graphene).

Rama aluminiowa to rakieta przeznaczona dla początkujących i średnio grających dzieci, które są na etapie doskonalenia swoich umiejętności tenisowych. Tego typu rakiety są najczęściej wybierane do szkółek jako rakieta na start. Jest ona dobra na początek, gdyż dziecko szybciej „wyrośnie” z rakiety, co oznacza, że koszt jej zakupu nie będzie tak wyczuwalny jak w przypadku rakiet z grafitu. Ramy stworzone z włókna węglowego przeznaczone są do użytku dla średnio- i dobrze grających dzieci lub początkujących, którzy znajdują się na wysokim poziomie sprawności motorycznej.

Waga i wielkość główki

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, aby dobrać rakietę tenisową dla dziecka? Ważne są takie elementy jak waga i wielkość główki rakiety.

Podczas kupna rakiety aluminiowej nie trzeba zwracać dużej uwagi na jej masę, ponieważ rakiety te w większości przypadków są do siebie bardzo podobne. Co jednak ważne, warto jest porównać wielkości główki, z uwagi na to, że im większe pole odbicia piłki, tym większy komfort i zadowolenie grającego dziecka. Natomiast w przypadku rakiet grafitowych sugerujemy zwrócić również uwagę na jej masę. Istotne jest wtedy, aby wybierać możliwie najlżejsze rakiety dopasowane odpowiednio do zdolności sportowych dziecka. Warto również wiedzieć, że w rakietach z włókna węglowego rozpiętość wagi rakiet jest większa.

jaka rakieta do tenisa dla dziecka

Dobór grubości rączki rakiety dziecięcej

Jeżeli dobór potencjalnego modelu rakiety dla dziecka już za Tobą, lecz widoczne jest, że wybraniec posiada różne grubości rączki – zalecamy wrócić do przypomnienia sobie zasad dotyczących doboru rakiety pod wzrost dziecka. Jeżeli wzrost dziecka mieści się w dolnej granicy – zaleca się wybór rakiety z cieńszą rączką, pamiętając, że pod wpływem gry owijka na rakiecie będzie się zużywała, przez co trzeba będzie nawinąć na nią dodatkową wierzchnią warstwę, tym samym lekko zwiększając jej rozmiar.

Dobra rada na koniec

Jeżeli Twoje dziecko jest na skraju długości dwóch rakiet, wybierz tą krótszą. Dobranie za dużej rakiety może spowodować problemy z precyzyjnym ustawianiem się do piłki, co potencjalnie doprowadzi do zmniejszenia ilości centrycznych uderzeń. Lepiej na samym początku przygody dziecka z tenisem dobrze przemyśleć wybór rakiety, gdyż może to zaważyć nie tylko na jego grze, ale i samopoczuciu oraz bezpieczeństwie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0