Jak dobrać rakietę tenisową?

Jak dobrać rakietę tenisową?

Jak spośród setek modeli wybrać odpowiednią rakietę do tenisa ziemnego? Ilu tenisistów – tyle opinii, dotyczących właściwego doboru. Szeroka oferta w sklepach tego nie ułatwia. Z półek kusząco spoglądają najnowsze modele, sygnowane nazwiskami znanych sportowców. Często kierowanie się wyłącznie tym aspektem, stanowi kosztowny błąd, zwłaszcza w przypadku początkujących. Jeżeli nie chcesz przepłacać, skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów w tym zakresie.

Przedstawiamy poradnik zawierający najważniejsze informacje, dotyczące wyboru rakiety tenisowej.

Powiedz mi jakim graczem jesteś, a wybiorę dla Ciebie rakietę

Jednym z najważniejszych aspektów podczas zakupu nowej rakiety są jej parametry. Jednakże, zanim na nich się skupimy, należy zwrócić uwagę na inną kluczową kwestię. Jest nią skategoryzowanie osoby, jako tenisisty. Do tej grupy należą podstawowe elementy techniczne podczas gry. Pomogą one w określeniu stylu, a następnie samego sprzętu.

Załóżmy, że nie mamy problemów zdrowotnych – nasze nadgarstki i łokcie nie cierpią na kontuzje. Technikę najłatwiej podzielić na długość zamachu oraz jego prędkość. Rozróżniamy trzy rodzaje zamachu, czyli odcinka jaki musi pokonać rakieta od momentu wyprowadzenia uderzenia do tzw. zamknięcia - momentu, po którym piłka opuszcza naciąg rakiety.

Zamach krótki

Zazwyczaj taki zamach posiadają tenisiści, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z białym sportem. Charakteryzuje się niską prędkością samego ruchu, a tym samym potrzebuje najbardziej komfortowych rakiet, które wybaczają najwięcej błędów. Krótkiemu zamachowi dość często towarzyszą uderzenia niecentryczne, czyli uderzenia piłki nieznajdujące się w samym środku rakiety tzw. „Sweet Spot”.

Zamach średni

Jest to najbardziej popularny zamach wśród tenisistów amatorów. Jego rozpiętość została ukazana na poniższym obrazku. W tym przypadku prędkość jego jest uzależniona od wielu czynników, głównie związanych z biomechaniką ruchu oraz poziomem sportowym danego tenisisty.

Zamach długi

Często nazywany jest zamachem pełnym, gdyż wykorzystuje całą możliwą biomechanikę ciała. Do grup używających go na korcie zaliczają się zarówno dobrze grający amatorzy, jak i zawodnicy ze sporym doświadczeniem. Zamach ten wymaga bardzo dobrej techniki pracy nóg oraz umiejętności czytania gry i jej analizy.

Prędkość zamachu

Istotną rolę odgrywa również prędkość zamachowa. To ona w połączeniu z długością określa nas w odpowiedniej kategorii, jako gracz: początkujący, średniozaawansowany, dobry i profesjonalny. Niektórych może zdziwić rozróżnienie pomiędzy średnim a dobrym. Pomaga to w dobraniu najbardziej pasującej rakiety tenisowej do stylu gry.

Parametry rakiety tenisowej

Znając swój zamach oraz poziom zaawansowania można przejść do dalszego wyboru odpowiedniego sprzętu. Wiedza, jaką zyskaliśmy, będzie stanowiła oparcie dla doboru parametrów. To, co jest widoczne na rakiecie może na wstępie mówić niewiele, jednak w kontekście stylu gry, jest niezwykle ważne. Dopasowanie gwarantuje komfort podczas gry oraz ułatwi zdobywanie nowych i doskonalenie nabytych umiejętności.

Podstawowymi parametrami, na których powinien się skupić każdy, kto szuka nowej rakiety do tenisa są:

 • waga rakiety,
 • wielkość główki,
 • balans/wyważenie,
 • rozmiar rączki.

Do rozszerzonej grupy właściwości należą:

 • układ strun,
 • sztywność ramy oznaczana współczynnikiem RA,
 • szerokość ramy podawana w milimetrach.

Ich głównym zadaniem jest uzupełnienie parametrów podstawowych dobranej rakiety.

Waga rakiety

Wybór wagi rakiety uzależniony jest od płci oraz długości zamachu. Obowiązuje zasada – im dłuższy zamach, tym rakieta musi być cięższa, zyskując większą stabilność. Wśród oferty producentów możemy znaleźć przedział wagowy od 230 gram do 340 gram.

Wybierając rakietę do tenisa musimy pamiętać o tym, że jej waga wzrośnie wraz z założeniem naciągu, którego średnia waga wynosi 15 gram. Dla osób z krótkim zamachem sugerujemy wybierać rakiety o wadze w przedziale od 230 do 260 gram. Gracze ze średnim zamachem od 260 do 300 gram, w zależności od jego prędkości. W przypadku długiego zamachu waga powinna ważyć 300 gram lub więcej.

Wielkość główki

W tym przypadku oprócz zamachu należy zwrócić uwagę na technikę poruszania się na korcie oraz częstotliwość trafienia piłki środkiem rakiety. Należy pamiętać, że im mniejsza główka tym, nasza technika musi być lepsza, czyli częściej uderzać w „Sweet Spot” rakiety.

Osoby początkujące lub z krótkim zamachem powinny przy wyborze rakiety sugerować się także techniką uderzania backhandu. Oburęczny backhand jest bezpieczniejszy i pozwala uniknąć kontuzji nadgarstków czy łokcia, jednak przez swoją biomechanikę ruchu ogranicza zasięg ramion i tym samym powoduje zwiększenie częstotliwości uderzenia bliżej ramy.

Wśród całej oferty rakiet możemy znaleźć ramy o wielkości nawet 740 cm kwadratowych do 600 cm.

Dla osób z krótkim zamachem polecamy rakiety w przedziale od 740 do 690 cm kwadratowych. Tenisiści ze średnim zamachem powinny wybierać od 690 cm do 645 cm, natomiast pełny zamach to rakiety z główkami poniżej 645 cm. Warto podkreślić, że większa główka zapewnia podwyższony komfort gry, ponieważ daje szersze pole odbicia piłki, i tym samym dużą dynamikę oraz rotację. Ogranicza jednak kontrolę i czucie piłki.

Większa główka zapewnia podwyższony komfort gry, ponieważ daje szersze pole odbicia piłki.

Balans

Balans rakiety to nic innego jak parametr określający punkt wyważenia rakiety, którego długość jest mierzona od początku rączki w kierunku główki. Należy pamiętać o głównej zasadzie, mówiącej, że im większy współczynnik tym, balans skierowany jest coraz wyżej.

Rozróżniane są następujące kategorie wyważenia:

 • na rączkę (poniżej 320 mm),
 • neutralne lub na tzw. „serce” (320-325 mm),
 • na główkę (powyżej 330 mm). 

Pierwszy z nich zwiększa manewrowość rakiety zapewniając większy komfort gry. Występuje w cięższych rakietach i przeznaczony jest dla osób z długim zamachem lub deblistów, którzy szukają stabilnej i manewrowej rakiety podczas gry przy siatce.

Balans neutralny, to jest tzw. złoty środek, przeznaczony dla tenisistów zarówno ze średnim jak i długim zamachem. Wyważenie to jest najlepszym połączeniem dynamiki, rotacji i czucia piłki.

Balans na główkę polecany jest dla osób z krótkim zamachem lub tenisistów szukających dużej rotacji. Zazwyczaj występuje w lżejszych rakietach, ponieważ zapewnia on większą dynamikę uderzenia i rotację.

Rozmiar rączki

Wielkość rączki oznacza w praktyce jej grubość. Rakiety dla dorosłych tenisistów dostępne są w rozmiarach od G1 (najmniejszy) do G5 (największy). Wśród kobiet najbardziej popularne są rakiety G2 czyli 4 1/4 cala a w przypadku mężczyzn G3 czyli 4 3/8 cala.

Aby dobrać odpowiednio grubość rączki, wystarczy wziąć w dłoń rakietę i trzymając ją w swobodny sposób, położyć palec wskazujący drugiej dłoni między nasadę kciuka a zwinięte palce. Jeżeli palec wskazujący mieści się, to oznacza, że grubość rączki, która trzymamy jest odpowiednia.

W sytuacji kiedy jesteśmy na pograniczu rozmiarów należy pamiętać, że używając rakiety będziemy grali z dodatkową owijką wierzchnią, która może pogrubić rozmiar rączki. Warto więc wybrać mniejszy rozmiar, a następnie dobrać grubszą owijkę. Poprawi komfort gry i zwiększy wchłanianie potu.

Układ strun

Jest to stosunek strun pionowych do poziomych, określany często jako 16/19 lub 16x19. Rozróżnia się dwa rodzaje układów:

 • otwarty (stosunek strun 16 pionowych na 18 lub 19 poziomych) jest najczęściej wybierany i daje najwięcej komfortu i dynamiki uderzenia; zapewnia także sporą elastyczność strun w środku rakiety nie ograniczając „Sweet Spotu”;
 • zamknięty (większy stosunek strun np. 18 pionowych na 20 poziomych) zapewnia lepsze czucie piłki i kontrolę, ograniczając jednak dynamikę i rotację. 

Oprócz wyżej wymienionych układów znaleźć można również rakiety z mniejszą ilością strun. Taka rakieta zaprojektowana jest dla tenisistów szukających ekstremalnych rotacji i prędkości piłki.

Sztywność ramy

Sztywność ramy oznaczana jest jako RA, określając elastyczność w momencie jej kontaktu z piłką. Im rakieta ma wyższy współczynnik sztywności tym jest bardziej dynamiczna i pozwala nadać większą rotację. W przypadku niższego RA rakieta daje więcej kontroli, czucia i jest bardziej przyjazna dla łokcia, ponieważ redukuje negatywne wibracje.

W wizualizacji tego efektu pomóc może zasada działania trampoliny. Nasz naciąg w momencie kontaktu z piłką cofa się i wyrzuca ją z dodatkową energią, ponieważ sztywniejsza rama jest mniej plastyczna. W przypadku miękkiej ramy, podczas kontaktu piłki z naciągiem, cofa się i energia piłki tłumiona jest przez efekt odkształcenia ramy.

Sztywniejsze rakiety przeznaczone są dla osób z krótkim i średnim zamachem, ponieważ przy niższej wadze zapewniają większą dynamikę gry i komfort. Miękka rama natomiast przeznaczona jest dla dobrze grających tenisistów ze średnim, szybkim lub długim zamachem, którzy szukają bardziej stabilnej i nastawionej na kontrolę rakiety.

Szerokość ramy

Ostatnim elementem z naszej listy jest szerokość ramy, której wielkość oddziałuje na komfort podczas gry. Ponownie mamy do czynienia z efektem trampoliny, gdyż szersza rama zwiększa jego działanie. Dotyczy to seniorskich rakiet, których grubość przekracza 24 mm. Każda rakieta z ramą od 23 mm i mniej określana jest jako wąska i przeznaczona jest dla dobrze grających tenisistów.

Wybierz rakietę na miarę swoich możliwości

Wybór odpowiedniej rakiety możliwy jest dzięki znajomości swoich umiejętności oraz możliwości sportowych. Wraz z tą wiedzą dobranie parametrów rakiety będzie o wiele lepsze, a także przełoży się na sukces podczas zakupów.

Warto jest także brać pod uwagę, cel gry. Istotne jest czy planowane jest rekreacyjne odwiedzenie kortu raz w tygodniu i stanie się tzw. weekendowym tenisistą lub może ambicje sięgają dużo dalej. W takim przypadku można wybrać rakietę odrobinę trudniejszą, która zmobilizuje do szybszej poprawy swojej techniki.

Rakieta nie będzie NIGDY dobrze dobrana, jeżeli nie dopasujemy pod nią odpowiedniego naciągu wraz z siłą naciągania. Prawidłowe dopasowanie tych dwóch parametrów jest jak założenie odpowiedniego rozmiaru opon do samochodu. Zapewnia pełną kontrolę oraz komfort prowadzenia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0