Jak dobrać naciąg do rakiety tenisowej?

Jak dobrać naciąg do rakiety tenisowej?

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z tenisem ziemnym wie, że potrzebuje rakiety i piłek aby wyjść na kort, jednak niewiele osób, zwłaszcza tych początkujących, zastanawia się nad naciągiem. Jest to podstawowy błąd, ponieważ właśnie on ma najczęstszy kontakt z piłką. Odpowiednie dobranie pozwala uniknąć ryzyka wystąpienia kontuzji jak np. łokieć tenisisty, golfisty, a nawet skręconej kostki, problemów z nadgarstkiem i bolącymi kolanami. Jak dokonać najlepszego wyboru, aby nie tylko być bezpiecznym na korcie, ale także wspomóc swoją grę i osiągać coraz lepsze wyniki?

Właściwości i rodzaje naciągów do tenisa

Głównymi właściwościami naciągów tenisowych są naprężenie (siła naciągu wyrażana w kilogramach) i grubość (średnica). Dostosowywane są do stylu gry oraz oczekiwań tenisisty. Parametry powinny być także dobrane do danej rakiety, bowiem właśnie z nią naciąg będzie współpracował.

Podział rodzajów naciągu do rakiet tenisowych wynika głównie z materiału oraz konstrukcji, wyróżniając tym samym indywidualne cechy i przeznaczenie do danego stylu gry. W ramach każdej z grup można wyodrębnić poszczególne podkategorie w zależności od kształtu, procesu wstępnego naciągania lub użytych, zmiękczonych materiałów. Skupimy się jednak na omówieniu 3 najważniejszych kategorii.

Naciągi poliestrowe

Pierwszą i zarazem najbardziej popularną kategorią naciągów są naciągi poliestrowe. Zawdzięczają to głównie swojej cenie oraz wytrzymałości. Oprócz tego charakteryzują się również większą kontrolą uderzenia. Naciągi o zmiękczonej strukturze lub innym kształcie (np. trójkątne, sześciokątne) pozwalają nadać piłce więcej rotacji.

Ze względu na swoje wady w środowisku tenisowym grupa ta nazywana jest „drutami”.

Pierwszą z nich jest niska wytrzymałość na trzymanie naprężenia. Naciągi poliestrowe przez swoją prostą konstrukcję, a także materiał, z jakiego są stworzone, potrafią stracić nawet 20% naprężenia w przeciągu 48 godzin od ich założenia na rakietę. Tym samym czucie piłki i kontrola są mniejsze niż ustalano podczas naciągania rakiety. W celu zapobiegnięcia tych problemów należy użyć funkcji pre-stretch, aby odpowiednio rozciągnąć naciąg i zwiększyć jego wytrzymałość.

Należy podkreślić, że są to struny dla tenisistów ze średnim i długim zamachem z odpowiednio dobranymi rakietami. Niestety nie są to naciągi uniwersalne, a tym samym nie każdy będzie zadowolony z ich wyboru. Zostały bowiem stworzone z myślą o średnio i dobrze grających tenisistach. Przede wszystkim są to zawodnicy turniejowi oraz grający z głębi kortu. Również osoby często zmieniające naciąg mogą wybrać te poliestrowe. Spowodowane jest to podatnością danego rodzaju na zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza.

Najczęściej wybierane są przez zawodników takich jak np.: Rafael Nadal i Novak Djokovic.

Struny poliestrowe są bardzo sztywne, przez co komfort gry może być o wiele mniejszy. Drganie przenosi się na ramę, co w niektórych przypadkach może powodować powstanie kontuzji. Tym samym naciąg ten odradza się dzieciom i juniorom do ok. 14 roku życia, początkującym i osobom z problemami jak np. łokieć tenisisty.

wybór naciągu rakiety

Naciągi wielowłókniste

Najbardziej odpowiednim wyborem dla amatorów są naciągi wielowłókniste. Ich nazwa związana jest bezpośrednio ze sposobem ich produkcji. Składają się one bowiem z wielu, skręconych lub splecionych ze sobą mniejszych włókien.

Ten rodzaj naciągów, w przeciwieństwie do poprzednich, charakteryzuje się wysokim komfortem, a także dynamiką. Ze względu na swoją elastyczność polecany jest również dla osób, które szukają strun, pozwalające nadać piłce więcej rotacji.

W porównaniu do poliestrów oraz ich odmian, naciągi wielowłókniste wyróżniają się dłuższym utrzymaniem ustalonego naprężenia. Ich struktura oraz elastyczność wpływają jednak na mniejszą wytrzymałość i łatwiejsze przesuwanie strun, ale z drugiej strony zapewnia to większy sweet spot. Tym samym całość przekłada się na większy komfort gry. W związku z bardziej skomplikowanym procesem produkcyjnym cena ich jest wyższa niż poliestrowych odpowiedników. Sprawdzają się doskonale dla osób z kontuzjami łokcia czy nadgarstka, a także dla tenisistów z krótkim i średnim zamachem.

Naciągi naturalne

Trzecią kategorią są naciągi naturalne, które zapewniają najwięcej komfortu podczas gry oraz czucia, pozwalając nadać piłce bardzo dużą rotację. To najlepszy wybór dla osób z kontuzją łokcia tenisisty.

Ich budowa oraz materiał, z jakiego są stworzone zapewniają wyjątkową wytrzymałość na utratę naprężenia. Jednak ze względu na proces produkcji zaliczane są do najdroższych naciągów. Jedno opakowanie (set) potrafi kosztować tyle ile cała szpula poliestrowego odpowiednika (200 metrów).

Zawodowi tenisiści, którzy grają naciągiem naturalnym to m.in. Pete Sampras i Serena Williams.

Wybór ten pozwala dodać dodatkowego komfortu i zwiększyć sweet spot w ciężkich seniorskich rakietach z bardzo małym rozmiarem główki.

Naciągi hybrydowe

Coraz bardziej popularne jest łączenie dwóch naciągów ze sobą z kategorii naciągów poliestrowych z wielu włóknistymi lub naturalnymi. Stosuje to m.in. sam Roger Federer, traktując to jako złoty środek podczas wyboru najlepszego spośród wszystkich rodzajów.

Zastosowanie naciągu poliestrowego (struny pionowe) zapewni wytrzymałość oraz kontrolę. Natomiast połączenie z naciągiem naturalnym (struny poziome) pozwala uzyskać więcej komfortu i dynamiki. Ten sposób to doskonałe rozwiązanie, którego efektem jest osiągnięcie najlepszych parametrów zarówno poprawiających, jak i wspierających grę na korcie.

Najważniejsze czynniki wpływające na wybór naciągu do gry w tenisa

Wybór naciągu tenisowego uzależniony jest przede wszystkim od rakiety, jaką gramy. Dzięki wyborowi najbardziej odpowiedniego możemy dodać odpowiednich parametrów rakiecie. Dlatego decydując się na zmianę naciągu warto przeanalizować kwestie takie jak:

  1. Co chcemy osiągnąć oraz jaki jest nasz cel?
  2. Nasze mocne i słabe strony?
  3. Co jaki czas zmieniamy naciąg?
  4. W jakich warunkach gramy?

Należy pamiętać również o wymianie naciągu. Niezależnie od tego czy go zerwiemy, wymiana powinna odbywać się przynajmniej raz na dwa miesiące. Dla zwiększenia wytrzymałości sprzętu zalecamy trzymanie naciągniętych rakiet w torbach tenisowych, które posiadają komorę z materiałem termo izolującym. Warto także zabrać je z bagażnika samochodu do suchego i w miarę ciepłego pomieszczenia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0