Jak dobrać buty do tenisa? 6 pytań, które musisz sobie zadać!

Jak dobrać buty do tenisa? 6 pytań, które musisz sobie zadać!

Moda na korcie tenisowym musi spełniać zarówno aspekt estetyczny, jak i praktyczny. Jednym z ważniejszych elementów garderoby są buty, których prawidłowy dobór pozwoli cieszyć się swobodą podczas gry. Niektórzy sądzą, że wystarczy porządne obuwie sportowe, jednak nic bardziej mylnego. Wyłącznie dedykowane buty do tenisa ziemnego są w stanie sprostać wyzwaniom, przed jakimi stoi początkujący oraz zawodowiec. Sprawdźmy więc jak wybrać buty do gry w tenisa.

Dlaczego wybór odpowiednich butów do tenisa jest ważny?

Tenis ziemny jako dyscyplina sportowa charakteryzuje się różnym rodzajem nawierzchni, z których korzystają gracze. Jest to także inny sposób poruszania się po korcie wraz z różnorodnymi przeciążeniami, oddziałującymi następnie na układ ruchu.

Tenis ziemny jest jednym ze sportów, który najbardziej naraża nasze nogi oraz kręgosłup na mikrourazy. To właśnie one są późniejszą przyczyną występowania kontuzji oraz dolegliwości dość mocno ingerujących w nasz komfort życia. Prawidłowe dobranie butów do gry w tenisa ziemnego pozwoli zabezpieczyć się przed bolesną kontuzją

Zwykłe buty sportowe są dostosowane do poruszania się w przód. Specyfika gry w tenisa wymusza jednak na graczach odmienny ruch. Są bowiem niejako zmuszeni do biegania na boki, a także wykonywania czynności niezsynchronizowanych z górną częścią ciała. Tym samym ciężko jest kontrolować pełen zakres ruchu, balans oraz równowagę.

Charakterystyka ta stała się podstawą dla opracowania specjalnego obuwia, które ma za zadanie wzmocnić stopę w kluczowych punktach. Gracz zyskuje dzięki temu obniżenie ryzyka wystąpienia kontuzji – głównie skręcenia i przeciążenia. Dobrze dobrane obuwie do tenisa to także gwarancja prawidłowej postawy oraz pewność kroku. Wiąże się to także z kolejnym charakterystycznym czynnikiem, jakim jest typ nawierzchni. On także odgrywa sporą rolę podczas zakupu obuwia, które musi zapewnić komfort gry w danych warunkach, wspierając ślizgi, przyspieszenia przy jednoczesnej stabilizacji stopy.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas wyboru dobór butów do tenisa. 

Dobre buty do tenisa, czyli jakie?

Szeroka oferta sklepów sportowych może przytłoczyć nie jedną osobę. Setki modeli, a każdy kolejny w innym, modnym kolorze. Półki uginają się od butów, jednak wybór pary tych dobrych – najlepszych dla danego gracza – wiąże się z czymś więcej niż z wyglądem.

Poszukiwanie dobrych butów do tenisa ziemnego może być dość trudne, dlatego też stworzyliśmy specjalny poradnik w postaci listy pytań, które należy sobie zadać. sprzedawcy aby w jak najlepszy sposób dopasować buty.

1. Jak długo gram w tenisa ziemnego?

Im dłużej gramy, tym lepiej czujemy kort i poruszamy się po nim. Czas spędzony na korcie oraz nabyte doświadczenie wpływa na styl gry. Jeżeli podczas rozgrywki stosujesz bardziej agresywne zagrania i częste zmiany kierunku, obuwie powinno odpowiadać wykonywanym przez Ciebie czynnościom. Dla dobrze poruszającej się osoby idealne będzie obuwie stabilne i szybkie, a tym samym bardziej zwrotne.

Dla początkującego możemy polecić komfortowe i elastyczne buty, które będą dobrym wyborem podczas pierwszych wizyt na korcie. Kiedy zaczynasz, to Twoja praca nóg jest mniej dynamiczna i np. nie korzystasz tak często z doślizgów. Dlatego też wystarczy, aby obuwie pozwoliło na swobodne poruszanie się, bez większych dodatków i ulepszeń.

2. Na jakich nawierzchniach gram?

Rodzajów kortów tenisowych przybywa. Aktualnie możemy zaobserwować zwiększającą się popularność gry na nawierzchniach twardych, gdzie nie przeszkadzają nam warunki atmosferyczne. Jednakże w Europie w dalszym ciągu wiele osób korzysta z kortów ceglastych, a także sztucznej trawy. W takim razie, jakie buty do tenisa wybrać?

Jeżeli korzystasz z kortów o różnych nawierzchniach, wybierz buty z podeszwą uniwersalną. Specjalne buty dostosowane do gry na cegle z podeszwą jodełkową będą idealnym zakupem dla osób, które wyłącznie wybierają grę na mączce lub sztucznej trawie.

Należy pamiętać jednak, że nie należy używać tych butów na korcie twardym. Ostre krawędzie podeszwy skutecznie zablokują stopę w trakcie doślizgu. Nie wspominając nawet o minie właściciela kortu, który popatrzy na ślady pozostawione na jego nawierzchni. 

jak dobrać buty do gry w tenisa

3. Jaką mam budowę stopy?

Każda stopa jest inna i chociaż nie jest to wielkie odkrycie często zapominamy o tym podczas zakupów obuwia. Podczas wyboru butów do tenisa warto wykonać test mokrej stopy, który dokładnie zobrazuje wymiary wraz z budową naszych stóp.

Na suchej kartce papieru postaw mokrą stopę i naturalnym ruchem oderwij ją od kartki. Wynik tego testu wskaże nam konkretną szerokość stopy oraz wysokość łuku podłużnego przyśrodkowego. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy mamy wysokie, czy niskie podbicie, szeroką stopę czy wąską. Informacje te będą bardzo pomocne podczas wyboru odpowiedniej długości wewnętrznej wkładki buta. Jest to niezwykle ważne, gdyż dzięki temu stopa będzie odpowiednio zabezpieczona przez zrywami, zmianami kierunku oraz mocnymi doślizgami do piłki.

Cenną wskazówką jest także przymierzanie butów zawsze w takim rodzaju skarpet, jakim gramy oraz zostawienie około 0,5 cm wolnej przestrzeni pomiędzy końcem najdłuższego palca u stopy a czubkiem buta. Doślizgiwanie się do piłki powoduje nagłe przesunięcie stopy wewnątrz buta w stronę jego czubka. Brak wolnego miejsca może spowodować zmiany na paznokciu, a nawet jego schodzenie, co może na długo zatrzymać poza kortem. 

4. Ile ważę?

Waga tenisisty jest bardzo istotna, ponieważ siła nacisku na podeszwę buta wpływa na jego szybsze zużycie oraz ubicie pianki odpowiadającej za amortyzację. Sugerujemy, aby osoby z nadwagą wybierały cięższe buty, zapewniając tym samym większą stabilność. Grubsza podeszwa zwiększy także amortyzację, co docenią gracze z większą wagą, ale także ceniący komfort gry – wszystko zależy od preferencji.

5. Jak wiążę buty?

Nie każdy o tym wie, ale sposób wiązania i zakładania buta jest równie istotny co pozostałe czynniki. Większość osób nie sznuruje butów na ostatnią dziurkę lub też w pośpiechu nie przykłada uwagi do dociągnięcia sznurówek. Słabe ich naprężenie i pomijanie wszystkich szlufek powoduje, że gorzej czujemy but i nawierzchnię. Zbyt luźne dopasowanie buta powoduje również utratę zwrotności, która jest niezwykle ważna w decydujących wymianach.

6. Jak przechowuję buty?

Dla wielu osób bagażnik samochodu to drugi dom dla torby tenisowej jednak jeżeli chodzi o obuwie sportowe, warto je wyciągnąć i przewietrzyć. Buty tenisowe ze względu na swoją charakterystykę nigdy nie będą tak lekkie i przewiewne jak buty biegowe. Sztywność cholewki wpływa po prostu na trzymanie w ryzach naszych stóp i kolan. Powoduje to, że regularnie są przepacane i pełne mączki lub kwarcu. Pozostawienie takich butów w torbie uniemożliwia pozbycie się wilgoci. To znów przekłada się na utratę naturalnych cech cholewki, odpowiadających za wytrzymałość. Przez ten zabieg but z pozoru wyglądający na nowy, może stracić swoją stabilność, a w efekcie przestać odpowiednio chronić nogi gracza.

Wybierz buty dopasowane do Ciebie i Twojego stylu gry

Każdy z przybliżonych w poradniku aspektów jest niezwykle ważny. Pominięcie któregokolwiek może przysporzyć tenisiście sporych problemów. Utracona piłka jest najmniejszym, jaki może się zdarzyć. Do czasu poświęcanego na wybór rakiety oraz kolejnych elementów należy dołączyć prawidłowy dobór obuwia do tenisa ziemnego. Wyłącznie to może uchronić przed pojawieniem się kontuzji lub też zapobiec poważnemu wypadkowi na korcie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0