Emocje w tenisie - jak wygrać Tennis Championships?

Emocje w tenisie - jak wygrać Tennis Championships?

Emocje w tenisie - jak wygrać Tennis Championships?

Tenis jest grą, która wymaga od każdego zawodnika odpowiedniego przygotowania technicznego i mentalnego - w tej kwestii nie ma drogi na skróty. Ciężkie przygotowania fizyczne i psychiczne to najlepsza droga do wygranej. Do tego oczywiście potrzebna jest odpowiednia wiedza i umiejętności. Mimo wszystko graczom, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na korcie tenisowym, często podczas pierwszego meczu puszczają emocje. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ stanięcie twarzą w twarz z przeciwnikiem generuje duży stres. Zdarzają się również sytuacje, w których doświadczonym tenisistkom i tenisistom, biorącym udział w międzynarodowych turniejach WTA i ATP, ciężko nad sobą zapanować. Wybitne zdolności w grze oraz dobra technika zdadzą się na nic, jeśli nie potrafimy pokonać pewnych barier psychicznych. By grać naprawdę dobrze, powinniśmy umieć panować nad swoimi emocjami. Dzięki temu każdy mecz zarówno deblowy, jak i singlowy zakończy się spektakularnym triumfem.

Negatywne emocje w tenisie

Warto pamiętać, że nieodłącznym planem programu treningowego jest również trening mentalny. Większość młodych zawodników i zawodniczek może liczyć na poradę swojego trenera w tej kwestii. Jednak wraz z początkiem meczu tenisista zostaje ze swoimi myślami sam. Na samym korcie duża presja, stres, frustracja mogą być przyczyną powstawania stanów załamania. Za każdym razem chcemy nie zawieść rodziny, organizatorów, a przede wszystkim samych siebie. Nieważne czy mowa tu o pierwszym, czy drugim secie - każdemu etapowi rozgrywki towarzyszy silna adrenalina. Istotne w tym wszystkim jest praca nad własnym charakterem . Dzięki temu będziemy mogli wygrywać większość meczów i mieć szansę dorównać mistrzom takim, jak Roger Federer, czy Maria Szarapowa.

Kiedy rakieta tenisowa dotyka piłki i emocje biorą górę, rywal w pojedynku może osiągnąć przewagę, co jest jednoznaczne z naszą przegraną. Dlatego bardzo ważne w tenisie ziemnym jest znalezienie równowagi psychicznej. Warto przeanalizować sobie swoje zachowania i wypracować metodę umożliwiającą panowanie nad sobą. Dzięki temu w ferworze turniejowego zamieszana nie damy się ponieść emocjom.

Emocje w tenisie - jak sobie z nimi radzić?

Zaawansowani gracze potrafią kontrolować swoje emocje, co w dużym stopniu przekłada się na skuteczność gry. Kiedy czujesz, że za siatką masz mocnego przeciwnika lub przeciwniczkę, która wzbudza respekt, musisz odgonić od siebie złe myśli - nie ma innej opcji. Tu kluczowa jest koncentracja. Warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • należy pamiętać o pasji i miłości do sportu - przede wszystkim nie możemy zapominać o przyjemności płynącej z gry, bo w końcu to ona popycha nas do udziału w treningach i zawodach;
  • bardzo ważna jest odpowiednia motywacja - nieważne czy to pierwsza, czy druga runda, zawsze powinniśmy być nastawieni na wygraną, trzeba skupić się na pozytywnych rzeczach, które popychają nas do działania;
  • trzeba kontrolować swoją ekspresję - krzyk na korcie nigdy nie jest wskazany i zazwyczaj nie niesie za sobą pozytywnych korzyści. Dlatego zawsze, gdy mamy ochotę wybuchnąć, warto wziąć wcześniej kilka głębokich wdechów, by się uspokoić;
  • warto obserwować przeciwnika - zdarzają się sytuacje, w których rywal jest tak samo zestresowany, jak ty - można to łatwo zaobserwować po gestach oraz mimice twarzy i wykorzystać na swoją korzyść. Myśl, że komuś towarzyszą te same emocje, jest pokrzepiająca. W ten sposób łatwo można zbudować swoją przewagę. Przeciwnika jednak nigdy nie należy lekceważyć - jeśli przegramy już pierwszego gema z kimś, kto pozornie wydawał się nieszkodliwy - może to wywołać duży przypływ frustracji, który zaważy na niepowodzeniu rozgrywki;
  • luz i relaks również są istotne - po każdym meczu warto się rozluźnić i zrobić coś dla siebie. By potem na spokojnie przeanalizować sobie cały przebieg gry. Dzięki temu możesz wyciągnąć dla siebie cenne wioski na przyszłość. Nie należy jednak przesadzać - jeśli będziesz skupiać się tylko na odpoczynku, ucierpi na tym twoja koncentracja, przez co znacznie trudniej wrócić do gry;
  • przegrywać trzeba umieć - kiedy już po pierwszym secie czujesz, że wszystko idzie nie tak, nie możesz się poddać, musisz zagrać mecz najlepiej, jak potrafisz. Jeśli mimo starań coś pójdzie nie tak, nie warto przekładać swojej frustracji na partnera lub partnerkę w deblu, ani zwalać winy na słabą nawierzchnię.

Kiedy przeciwnik wyprowadza cię z równowagi, czyli emocje w tenisie już od pierwszej rundy (przede wszystkim open mind)

Tennis to sport kontaktowy, więc na każdym etapie gry musimy być gotowi na konfrontację z rywalem. Ciekawostką jest, że o wygranej decydują nie tylko umiejętności techniczne, ale również odpowiednie przygotowanie psychiczne do współzawodnictwa. Aby zajmować wysokie pozycje w rankingach WTA i ATP trzeba być gotowym do starcia pod każdym względem.

Czasem zdarza się tak, że ograniczenia fizyczne wywołują psychiczny dyskomfort. Kiedy grasz w turnieju po przebytym urazie, np. po operacji kolana to normalna, że twoja pewność siebie może być obniżona. Współzawodnik szybko może wykorzystać to na swoją korzyść. W takich sytuacjach nie warto skupiać się na swoich ograniczeniach, lecz na tym, co trzeba zrobić, by wygrać spotkanie. W przeciwnym razie mamy marne szanse, by dostać się do półfinału .

Nawet, jeśli masz świetnie wypracowany forhend, szybko podbiegasz do każdej piłki i podchodzisz do tego sportu na poważnie, może się zdarzyć, że osoba, z którą rywalizujesz ma całkiem inny stosunek do zaistniałej sytuacji. Lekceważące zachowanie współzawodnika jest bardzo irytujące, przez co łatwo można wyjść z równowagi i zacząć popełniać drobne błędy. By uniknąć takich sytuacji przede wszystkim trzeba zachować spokój i ignorować takie zachowania. Skupienie się na grze spowoduje, że osoba po drugiej stronie siatki sama zacznie popełniać błędy.

Oni potrafią trzymać nerwy na wodzy - przykłady dobrze sobie radzą

Dobrym przykładem odpowiedniego przygotowania psychicznego może być mecz deblowy Polki Pauli Kani-Choduń z partnerką czeszką Renatą Voracovą. Mimo, iż rozgrywka była bardzo emocjonująca (najbardziej w tie-breaku), to paniom udało się obronić dwie piłki meczowe. Rozegrały mecz po mistrzowsku i nie dały się rozproszyć współzawodniczkom.

Magda Linette pokonała w Pradze belgijkę Wiktorię Tomową, awansowała do ćwierćfinału. W pojedynku nie dała się ponieść negatywnym odczuciom, była w stu procentach skoncentrowana na osiągnięciu celu. Jest kolejnym żywym przykładem tego, jak bardzo ważne jest panowanie nad sobą podczas meczu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0