Łokieć tenisisty – przerwa w karierze czy nieuleczalna kontuzja?

Łokieć tenisisty – przerwa w karierze czy nieuleczalna kontuzja?

Łokieć tenisisty to schorzenie, które dotyka niezwykle dużą część amatorów tenisa. Może przerodzić się w poważną kontuzję, która zaniedbanie niekiedy całkowicie wyeliminowuje zawodnika z uprawiania ukochanego sportu. Łokieć tenisisty uprzykrza życie przy czynnościach takich jak pisanie czy drobne naprawy domowe z użyciem śrubokrętu. Grasz coraz częściej i zaczynasz eksperymentować ze sprzętem? Uważaj, ponieważ brak odpowiedniego doradztwa zwiększa ryzyko rozwinięcia łokcia tenisisty.

Łokieć tenisisty - przyczyny

Co to jest łokieć tenisisty? Medycy nazywają to schorzenie zespołem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. W wyniku regularnie wykonywanych przeciążeniowych ruchów przedramienia powstają mikrourazy, które nałożone na siebie mogą spowodować łokieć tenisisty. Oprócz miłośników tego sportu przypadłość ta dotyka również hydraulików, malarzy lub chirurgów - osób spełniających się w profesjach, gdzie w dużej mierze intensywnie pracuje się przedramieniem.

Łokieć tenisisty – objawy

Do objawów łokcia tenisisty należy tępy ból po bocznej stronie stawu łokciowego. W bardziej zaawansowanych przypadkach kontuzji można odczuwać drętwienie palców i mieć problemy z pełnym zaciśnięciem dłoni. Ból może promieniować wzdłuż przedramienia aż do końca palców, ale najbardziej intensywne dolegliwości skupią w przyczepie stawu łokciowego.

Natychmiast, gdy pojawi się opisany ból, należy przerwać grę. Nie próbuj kończyć meczu lub treningu. Pauza w odpowiednim momencie może przyspieszyć proces regeneracji i zapobiegnie rozwinięciu się poważniejszej formy kontuzji.

Łokieć tenisisty - leczenie

Jak leczyć łokieć tenisisty? Na początek warto odłożyć rakietę oraz powstrzymać się od aktywności przeciążające przedramię i nadgarstek. Ograniczyć należy także pisanie na komputerze. Po tym, jak ból pojawi się po raz pierwszy, skorzystaj z masaży kostkami lodu.

A co, jeśli odpoczynek nie przyniósł ustąpienia bólu i napięcia? W takim wypadku należy zgłosić się do rehabilitanta, który wprowadzi zabiegi zapobiegające dalszemu rozwojowi kontuzji. Pomocna może okazać się także opaska na łokieć tenisisty. Ostatnim etapem leczenia jest ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym. Jego ważną zaletą bezoperacyjny charakter.

Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym zostało opracowane przez radiologa i ortopedę dr. Ksawerego Kordeckiego. Polega na pobraniu krwi pacjenta, z której separuje się osocze ze zwiększoną ilością płytek krwi. Materiał ten zostaje podany w miejsce zapalenia. Zabieg bywa nieprzyjemny, ale przynosi bardzo dobre efekty.

Łokieć tenisisty - profilaktyka

Wiesz już jak wyleczył łokieć tenisisty, ale jak zapobiegać temu schorzeniu? Pomocna będzie przede wszystkim poprawa techniki gry. Do nadmiernych przeciążeń dochodzi na skutek spóźnienia uderzenia, a także złego uchwytu. Przeanalizowanie biomechaniki naszego ruchu i wprowadzenie zmian powinno zredukować ryzyko ponownego wystąpienia łokcia tenisisty.

Jak poprawić nasz timing, by nie spóźniać się z uderzeniem? Zwiększ częstotliwość uderzania piłki, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko przenoszenia negatywnych drgań na nadgarstek. Pamiętaj, że timing to przede wszystkim sposób pracy na nogach. Im szybciej ustawisz się w odpowiedniej pozycji, tym więcej czasu będziesz miał na odpowiednie odczytanie prawidłowego momentu uderzenia piłki.

Kolejnym sposobem na zapobieganie kontuzji jest analiza parametrów rakiety, naciągu i siły naciągania. Gdy gramy za ciężką rakietą, nasz ruch staje się spowolniony i w momencie uderzenia generuje duże obciążenie. Ważnym elementem jest również balans rakiety. Jeżeli regularnie spóźniasz się z uderzeniem a Twoja rakieta posiada wyważenie na rączkę, w grę musisz wkładać więcej siły własnej. To tak, jakbyś uderzał w duży gwóźdź ciężkim młotkiem z krótkim trzonkiem.

Wystarczy, że zmienisz rakietę na lżejszą i wyważoną bardziej w kierunku główki. Pozwoli ona nadać piłce więcej siły, a Tobie rozluźnić uchwyt. Porównując to do młotka, siła rozpędowa ciężkiej główki młotka nadawana jest przez jego długi trzonek.

Jeżeli używasz grubego i twardego naciągu, np. copolyestrowego o grubości 1,30 mm, zastanów się nad wymienieniem go na cieńszy i bardziej elastyczny. Najlepiej pomyśl o naciągach wielowłóknistych lub hybrydowych w grubości poniżej 1,25 mm. Gdy obniżysz dotychczasowe naprężenie o 10-15%, zwiększy się dynamika oraz rotacja Twoich uderzeń. Przy uderzeniach niecentrycznych uzyskasz szansę na bardziej przyjazny sweet spot.

Przeczytaj także: Co to jest „sweet spot” i dlaczego powinieneś zwrócić na niego uwagę wybierając rakietę?

Dla zwiększenia siły przedramienia możesz trenować z taśmami neoprenowymi, małymi ciężarkami, ściskaczami lub przyrządem „Power Ball”. Tych treningów mogą podejmować się wyłącznie osoby, które jeszcze nie miały łokcia tenisisty. W przypadku, gdy ból występuje koniecznie spotkaj się ze specjalistą lub omów swoją technikę z trenerem.

Jako podsumowanie warto wspomnieć, że wszelkie bandaże, opaski i maści nie eliminują problemu, a jedynie na jakiś czas go usypiają, by potem wrócił ze zdwojoną siłą.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0