Czym jest balans w rakiecie tenisowej?

Czym jest balans w rakiecie tenisowej?

Każdy sprzęt zarówno ten elektroniczny, jak i sportowy posiada szereg wyznaczników, które go kształtują. W przypadku rakiety tenisowej niezwykle ważną rolę odgrywają jej parametry techniczne. Wśród nich znajdziemy wszystko to, co pozwoli dostosować odpowiedni sprzęt pod względem oczekiwań gracza oraz stylu, jaki preferuje.

Chcąc zdobywać najwyższe miejsca na podium, zawojować światowe turnieje lub po prostu pokonać znajomych na korcie, sprawdź, czy Twój sprzęt naprawdę pasuje do Ciebie. Dzisiaj przybliżymy jeden z głównych parametrów, jakim jest balans w rakiecie tenisowej. Czym dokładnie jest i za co odpowiada?

Balans w rakiecie tenisowej – podstawowe informacje

Balans to parametr określający, w jaki sposób rozłożony został ciężar rakiety. Mówimy w tym przypadku o wielkości, bądź też długości balansu, którą mierzymy od początku rączki rakiety do główki rakiety. Rozłożenie to dzielimy na:

  • balans na rączkę (odległość wynosząca poniżej 32 cm),
  • balans neutralny (odległość powyżej 32 cm do 32,5 cm),
  • balans na główkę (odległość powyżej 32,5 cm).

Chcąc sprawdzić wyważenie wystarczy znaleźć środek rakiety i położyć na nim palec – tak jak jest to widoczne na załączonym obrazku. W zależności od sposobu opadania rakiety widzimy rozkład siły. Test w takiej postaci ma małe granice błędu, co niekiedy może zadecydować o złym doborze rakiety. Zdarza się to jednak wyłącznie w sytuacji porównywania dwóch dość podobnych ram. W takim przypadku najlepiej jest jednak patrzeć na parametry podawane przez producenta.

Wpływ balansu rakiety na grę

Balans jest trzecim, spośród najważniejszych parametrów w rakiecie tenisowej. Ustępuje jedynie miejsca wadze i wielkości główki. Rozłożenie ciężaru rakiety mówi nam o tym dla kogo ona została zaprojektowana. Warto podkreślić, że ten parametr jest uzależniony właśnie od wagi rakiety tenisowej.

Im rakieta cięższa tym jej balans jest mniejszy i skierowany w stronę rączki. W przypadku wyższej masy balans na rączkę poprawia stabilność ramy oraz manewrowość. Takie wyważenie pozwala generować większą dynamikę podczas uderzenia ciężką ramą, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności i czucia piłki. Gdy masa rakiety się obniża, tym balans rośnie. Tu dla łatwiejszego zrozumienia warto przypomnieć sobie działanie młotka. Gdy głowa jego jest cięższa, tym więcej siły generujemy a gwóźdź, bez dużego eksploatowania swoich mięśni i nadgarstków.

Rakieta o wyważeniu neutralnym to w przypadku rozwijających się i wysportowanych tenisistów może być najlepszy wybór. Rama dla tego typu oferuje doskonałe połączenie wszystkich parametrów, zwłaszcza dla tych, którzy lubią grać ofensywnie przy siatce. Dla osób, które szukają jednak dużej rotacji i dynamiki, a nie kontuzji, proponujemy rozwiązanie znane wśród niektórych hiszpańskich graczy. Wybierają oni bowiem rakietę z balansem mocno skierowanym na główkę. On w momencie zamykania uderzenia doda energii i zwiększy ilość obrotów piłki, a tym samym zyskamy więcej topspina.

Wybór najlepszego balansu pod względem stylu gry można podsumować w poniższych rodzajach:

  • balans na rączkę (odległość wynosząca poniżej 32 cm) oraz waga rakiety powyżej 310 g. - wyważenie gwarantuje zwiększenie stabilności i czucia; idealne dla bardzo dobrze grających zawodników z długim i szybkim zamachem;
  • balans neutralny (odległość powyżej 32 cm do 32,5 cm) oraz waga rakiety w przedziale 290-305 g. - bardzo dobra manewrowość i stabilność, przy zachowaniu kontroli; zaprojektowana do gry ze średnim zamachem w kierunku długiego;
  • balans na główkę (odległość powyżej 32,5 cm) oraz waga rakiety poniżej 290 g. - rakieta gwarantuje większą dynamikę i rotację, przy grze ze średnim i krótkim zamachem.

Równocześnie przypominamy! Powyższa gramatura rakiet podawana jest bez uwzględnienia masy naciągu. W przypadku gdy rakieta ma już założony naciąg, jej masa wzrasta o około 18 g, a balans przesuwa się w kierunku główki rakiety.

Dobór balansu rakiety dla osób z łokciem tenisisty

Niestety w tym aspekcie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Dużo zależy od indywidualnej techniki, używanego naciągu, a także nawierzchni, na której gramy. W sytuacji, kiedy jesteś byłym zawodnikiem i Twoja biomechanika ruchu jest prawidłowa, warto jest potestować rakiety z wyważaniem neutralnym. Taki balans wraz z elastycznym – najlepiej wielowłóknistym naciągiem lub miękką hybrydą – może okazać się zbawienny.

W przypadku, kiedy zamach się skraca, występują opóźnienia do piłki, należy pomyśleć o lżejszej rakiecie z większą główką oraz z wyważeniem na nią. Niższa masa rakiety pozwala na płynniejsze wyprowadzenie uderzenia, a balans wynoszący powyżej 32,5 cm zwiększy siłę uderzenia bez konieczności generowania negatywnych naprężeń w nadgarstku i łokciu.

Rada na koniec, tak aby był to Twój nowy początek

Na sam koniec pragniemy podkreślić, że dobra rakieta tenisowa to taka, która została dopasowana do gracza w oparciu o wszystkie parametry. Ważne są nie sam balans, waga, rozmiar główki oraz sztywność, ale ich dostosowanie do indywidualnych preferencji i stylu gry. Podczas doboru rakiety tenisowej istotną rolę odgrywa ich wpływ na siebie nawzajem. 

Więcej informacji w naszym artykule: Jak dobrać rakietę tenisową?

Każdy aspekt jest ważny, a zadbanie o najmniejszy szczegół pozwala na rozwój umiejętności. Niekiedy i wynik meczu zależy od dopasowania rakiety. Tym samym nie można pomijać żadnego z parametrów. Warto nauczyć się analizować swoją grę oraz biomechanikę poruszania. Dzięki temu pozwoli to nam na efektywne wykorzystywanie rakiety tenisowej.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
0
0